Ciekawe informacje

Atrakcje Podlasia

Atrakcje Podlasia

W województwie podlaskim nie brakuje atrakcji turystycznych, a ze względu na dużą ich różnorodność, z pewnością każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Można liczyć na wielokulturowość, przyjemny klimat, piękną faunę i florę. Idealna będzie zarówno wycieczka w góry, jak również uprawianie sportów wodnych czy oglądanie zabytków. Nie brakuje jezior, puszcz, lasów, zalewów, kąpielisk. Miłośnicy natury i aktywnego wypoczynku będą zachwyceni czasem spędzonym na Podlasiu. Każdy powiat ma do zaoferowania coś godnego uwagi, dlatego warto dobrze zaplanować swój pobyt, by móc wykorzystać go do maksimum.

Najciekawsze atrakcje Podlasia – co warto zobaczyć?

W północno-wschodniej części Polski znajduje się Podlasie, które skrywa szereg ciekawych atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest największe sanktuarium w kraju w postaci Grabarki – szczególne miejsce przede wszystkim dla wyznawców prawosławia. Wrażenie robią tysiące krzyży, które są składane w podzięce przez wiernych. Z kolei w Hajnówce mieści się Sobór Trójcy Świętej, w którym organizowany jest regularnie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej. Moc atrakcji czeka na turystów w Białymstoku – warto zobaczyć między innymi Pałac Branickich, Kościół Świętego Rocha, Planty, Muzeum Podlaskie, Jurajski Park Dinozaurów.

Wyjątkowymi atrakcjami Podlasia są parki narodowe. Na szczególną uwagę zasługuje jedyny dziki obszar w Polsce w postaci Białowieskiego Parku Narodowego (najstarszy ze wszystkich w kraju). Z kolei w Biebrzańskim Parku Narodowym znajduje się wiele obszarów bagiennych i torfowiskowych, setki gatunków ptaków i dziesiątki gatunków ryb. Niezwykłą florę można podziwiać w Narwiańskim Parku Narodowym, na terenie którego znajdują się liczne koryta rzeczne i starorzecza. Z ciekawych atrakcji Podlasia wymienić warto też Muzeum Ikon w Supraślu, Górę Zamkową w Drohiczynie, Skit Świętego Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich w Ordynkach. Na uwagę zasługuje Kraina Otwartych Okiennic z piękne zdobionymi domami, wioska bocianów i baroku w postaci Tykocina.

Ciekawe szlaki na Podlasiu

Miłośnicy pieszych wędrówek nie będą mogli narzekać na nudę, będąc na Podlasiu. Miejsce to obfituje w szklaki turystyczne, a każdy z nich pozwala zorganizować niezwykłą wycieczkę o walorach zarówno rekreacyjnych, jak i edukacyjnych. Do Podlasia warto wybrać się zarówno samemu, jak i z partnerem czy całą rodziną. Na szczególną uwagę zasługuje Podlaski Szlak Bociani, czyli najdłuższa trasa rowerowa w województwie Podlaskim. Liczy prawie 413 kilometrów długości, dlatego jej pokonanie zajmuje co najmniej cztery dni. Przy ograniczonej ilości czasu można wybrać trasę o połowę krótszą, która rozpoczyna się w Białowieży i kończy na Goniądzu. Jeśli chce się na spokojnie zobaczyć wszystkie okoliczne atrakcje Podlasia, warto obrać wolniejsze tempo, aby niczego nie przegapić. Do największych atrakcji tego szlaku zaliczyć można Biebrzański Park Narodowy, Białowieski Park Narodowy, Wigierski Park Narodowy, Narwiański Park Narodowy. Są to miejsca, które zachwycają niezwykłą fauną i florą, przepięknymi krajobrazami.

Kolejną propozycją będzie Podlaski Szlak Tatarski, który można przejść pieszo, zaczynając od Sokółki, kończąc na Kruszynianach. Będzie to świetna opcja dla osób chcących zapoznać się z różnorodnością kultur Podlasia, cała trasa ma 57 kilometrów, jest usiana ciekawymi miejscami. Do największych atrakcji zaliczyć można Cmentarz w Bohonikach, Puszczę Knyszyńską, Muzeum Ikon, Arboretum im. Powstańców 1863, meczety, Pagórki Nadświsłockie, Wzgórza Sokólskie. Na uwagę zasługuje również Szlak walk partyzanckich – od Hajnówki do Narewki, w sumie 22 kilometry. Warto poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z atrakcjami Rezerwatu Lipnego i Rezerwatu Szczekotowo.

Wiele osób z pewnością zainteresuje Szlak Napoleoński, rozpoczynający się od Krynki i kończący w Żedni. Do pokonania jest trzydziestosześciokilometrowa trasa. Można podziwiać uroki Puszczy Knyszyńskiej, którą maszerowała na początku XIX wieku słynna armia napoleońska. Warto też wybrać Szlak borami dorzecza Supraśli – liczy prawie 37 kilometrów, biegnie od Grabówki aż po Kopną Górę. Na trasie znajduje się Puszcza Knyszyńska, Rezerwat Surażkowo, Cerkiew – Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy, Muzeum Ikon, Rezerwat Krzemienne Góry.

__________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości autorów bloga Hasające Zające