Ciekawe informacje

ogrzewanie

Jakie ogrzewanie do domu 80 m2 wybrać?

Wybór rodzaju ogrzewania do domu to poważna decyzja. Niesie bowiem za sobą konsekwencje finansowe, nie tylko w zakresie samej inwestycji, ale przede wszystkim kosztów eksploatacyjnych w przyszłości. Dlatego też warto dokładnie sprawdzić, na jakie ogrzewanie się zdecydować, aby zaoszczędzić pieniądze i być w zgodzie z wymaganiami środowiskowymi, co obecnie jest kwestią priorytetową.

Ogrzewanie elektryczne czy gazowe

Celowo pomijamy w naszym zestawieniu ogrzewanie węglowe, gdyż w niedługim czasie piece będą musiały być wymienione na ekologiczne, dlatego też lepiej od razu stawiać na alternatywne sposoby. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest ogrzewanie elektryczne. Ma swoje wady i zalety, do których bez wątpienia należy zaliczyć pełną automatyzację procesu ogrzewania oraz bezpieczeństwo. Niestety instalacja jest droga w eksploatacji, chyba że dodatkowym źródłem zasilania będą panele fotowoltaiczne.

Ogromną popularnością wśród inwestorów cieszą się także kotły gazowe, które – w porównaniu do ogrzewania elektrycznego – są znacznie tańsze w eksploatacji. Można zautomatyzować ich pracę, instalując specjalny sterownik. Odpowiada on za pomiar temperatury oraz uruchamianie pieca jedynie w sytuacji, w której w pomieszczeniach zrobi się chłodno. Pamiętajcie jednak, że ogrzewanie gazowe wymaga okresowych przeglądów. Musicie zlecać tę usługę specjalistom co najmniej raz w roku, aby wyeliminować ewentualne usterki pieca. Niezależnie na jaki rodzaj ogrzewania się zdecydujecie, jego koszty pomogą wam pokryć kredyty pozabankowe.

Ekologiczne źródła ciepła

Coraz większą popularnością cieszą się ekologiczne źródła ciepła, korzystające z energii odnawialnej. Bezapelacyjnym zwycięzcą w tej kategorii jest system pomp ciepła, który wybiera coraz więcej inwestorów. To doskonałe rozwiązanie nie tylko ze względów środowiskowych, ale także ekonomicznych. Koszty ogrzewania w sezonie zimowym znacznie spadną, a porównując je na przykład do prądu, możemy zaoszczędzić nawet 70%. Oczywiście sama inwestycja jest dość kosztowna, jednak z pomocą kredytów pozabankowych oraz zewnętrznych dofinansowań, można sobie na nią pozwolić.

Pompa ciepła korzysta z energii cieplnej odzyskiwanej z powietrza. W razie niskich temperatur powietrze jest dodatkowo podgrzewane, a następnie przekazywane do pomieszczeń. Pompy są niemal bezobsługowe i bezawaryjne. Do włączenia automatycznego trybu grzewczego wystarczy jednorazowe zaprogramowanie ustawień.