Ciekawe informacje

ogród

Kora sosnowa czy kora kamienna – co lepiej sprawdzi się w ogrodzie?

Ogród to miejsce, które powinno kojarzyć się z wypoczynkiem i relaksem. To idealna przestrzeń do organizowania spotkań z bliskimi, urządzania imprez i miłego spędzania wolnego czasu. Niestety często dzieje się tak, że ogród staje się dla nas dodatkową pracą, która zabiera masę czasu i energii. Warto poszukać rozwiązań, które pomogą to zmienić. Jednym z produktów, który minimalizuje prace w ogrodzie, jest kamień dekoracyjny. Dzięki zastosowaniu kamieni ozdobnych w ogrodach możemy zapomnieć o ciągłym wyrywaniu chwastów i częstym podlewaniu roślin. Jednym z najczęściej wybieranych kamieni do ogrodów jest kora kamienna.

Gnejs czy kora sosnowa? Co lepiej sprawdzi się w ogrodzie?

Kora sosnowa jest często spotykana w ogrodach. Jednak czy stanowi ona najlepsze rozwiązanie? Kora sosnowa jako naturalny materiał ulega rozkładowi. Z czasem zaczyna gnić, a co za tym idzie – kory ubywa. W takiej sytuacji należy dokupować korę, aby uzupełnić jej braki. Taka sytuacja będzie miała miejsce regularnie, więc będziemy stale narażeni na dodatkowy wydatek. Co więcej, kora drzewna przyciąga różnego rodzaju owady, w tym także znienawidzone komary, które są naszym głównym wrogiem podczas letnich wieczorów spędzanych w ogrodzie. Zrębki kory sosnowej są lekkie, dlatego też silniejsze podmuchy wiatru często wywiewają je z docelowego miejsca i rozwiewają po działce naszej lub też sąsiadów, co może stać się przyczyną zupełnie niepotrzebnych sprzeczek.

Czy w takim razie istnieje zamiennik kory sosnowej, pozbawiony tych wszystkich wad? Oczywiście! Kora kamienna to kamień do ogrodu stosowany do wypełniania rabat i ścieżek. Jest także wykorzystywany jako drobny element przy budowie dekoracji, na przykład z jego pomocą może powstać mała fontanna ogrodowa czy też ogrodzenie gabionowe.

Dlaczego warto stosować korę kamienną w swoim ogrodzie? Zalety kory kamiennej

Kora kamienna, czyli gnejs, jest bardzo często wybieranym kamieniem dekoracyjnym do ogrodu. Swoją popularność zdobyła dzięki wielu zaletom. Kora kamienna w odróżnieniu od kory sosnowej nie ulega niszczeniu. Nie dotyczy jej proces gnicia, więc jej nie ubywa. A co to oznacza dla naszego portfela? Brak niepotrzebnych wydatków! Kora kamienna to świetna inwestycja, za którą płacimy tylko raz, a efektem cieszymy się przez długie lata. Co więcej, kora kamienna jest cięższa niż delikatne zrębki kory sosnowej. Raz umieszczona w docelowym miejscu, pozostanie tam do momentu, w którym to my zdecydujemy o zmianie aranżacji. Kora kamienna nie jest narażona na działanie silnych podmuchów wiatru, których ostatnio w naszym kraju nie brakuje. Nie musimy obawiać się, że wiatr wywieje kamień ogrodowy spod roślin. Dzięki temu nie będziemy zbierać fruwających zrębek po trawniku, tak jak dzieje się to w przypadku kory sosnowej. Ponadto zastosowanie w ogrodzie kory kamiennej niesie ze sobą wiele korzyści. Nie przyciąga do siebie insektów, więc letnie wieczory nie będą zakłócone bzyczeniem niechcianych komarów. Idąc dalej, kora kamienna to uniwersalny kamień dekoracyjny, który świetnie wkomponuje się zarówno w nowoczesne aranżacje ogrodów, jak i te utrzymane w klasycznym stylu. Dzięki swojej ciekawej barwie kora kamienna przyciąga wzrok gości i sąsiadów oraz stanowi ciekawy dodatek dekoracyjny do rabat i ścieżek w ogrodzie. Pamiętajmy, że kora kamienna to nie tylko ładnie wyglądający kamień do ogrodu – dzięki niej mamy o wiele mniej pracy przy wyrywaniu chwastów oraz podlewaniu roślin ozdobnych. Kora kamienna powoduje, że woda znacznie wolniej odparowuje z gleby, a co za tym idzie, nasze rośliny mają stale wilgotne podłoże.

Ile kory kamiennej na 1 m2? Ile kosztuje kora kamienna? Cena kory kamiennej

Dużą zaletą kory kamiennej jest także jej cena. Należy brać pod uwagę fakt, że kora gnejsowa jest w naszym kraju łatwo dostępna, stanowi wydajne kruszywo i jest łatwa w obróbce. Ceny kory kamiennej wahają się między 300–400 zł za tonę kamienia. Obliczając, ile kory będzie nam potrzebne do podsypania roślin czy też wypełnienia ścieżek, należy przyjąć, że tona kory kamiennej wystarcza na pokrycie około 14–15 m2 powierzchni.

Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią kamienia naturalnego https://kamienie-dekoracyjne.pl/