Ciekawe informacje

fotowoltaika

Fotowoltaika w Brzesku – dlaczego warto?

Popularność instalacji fotowoltaicznych rośnie wraz z każdym rokiem. Nie ma w tym nic zaskakującego: w końcu oferują one szereg trudnych do zignorowania zalet. Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

Niższe rachunki za prąd

Instalacja fotowoltaiczna sprawi, że domowe rachunki za energię elektryczną zdecydowanie spadną. W pierwszej kolejności prąd do zasilenia domowych sprzętów będzie pobierany właśnie z prądu wyprodukowanego przez fotowoltaikę. To tyle z teorii, która może jednak być niewiele mówiąca: o ile zatem mogą spaść rachunki?

W okresie letnim w początkowej fazie użytkowania fotowoltaiki nie będziemy ponosić kosztów prądu, a jedynie ewentualnych kredytów pozyskanych na montaż instalacji. Zazwyczaj również do sieci energetycznej trafia nadwyżka prądu, która została wyprodukowana w wyjątkowo słoneczne dni. Zimą sytuacja wygląda nieco inaczej ze względu na niższy stopień nasłonecznienia, jednak nie oznacza to, że fotowoltaika w Brzesku przestaje produkować prąd w ogóle. Jest go zdecydowanie mniej, ale jednocześnie – dzięki net-meteringowi możliwe jest odebranie energii elektrycznej, która została przekazana do sieci latem w ilości 0,8 kW na każdy 1 kW prądu. To sprawia, że w czasie kiedy produkcja prądu nie jest wystarczająca by pokryć potrzeby gospodarstwa domowego (np. nocą lub w okresie zimowym), możliwe jest odzyskanie energii wyprodukowanej wcześniej w nadmiarze.

Rozwiązanie bezpieczne dla środowiska

Fotowoltaika w Brzesku to także doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie ograniczenie niekorzystnego wpływu działalności człowieka na środowisko naturalne. Podczas produkcji energii elektrycznej za pomocą instalacji fotowoltaicznej nie dochodzi do generowania żadnych substancji, które mogłyby być szkodliwe dla środowiska naturalnego. Dodatkowo praca fotowoltaiki przebiega bezgłośnie, co wpływa korzystnie na komfort życia otoczenia – zarówno ludzi, jak i zwierząt. Fotowoltaika nie korzysta również z zasobów wody pitnej podczas pracy, co również pokazuje, że jest to rozwiązanie niewpływające niekorzystnie na środowisko naturalne.

Można zadać (całkiem zresztą słusznie) pytanie: co z tego, skoro duża część zanieczyszczenia środowiska pochodzi z domowych źródeł ogrzewania (m.in. pieców węglowych), a nie elektrowni? Warto jednak pamiętać, że działanie instalacji fotowoltaicznej w Brzesku można połączyć choćby z pompą ciepła, która jest również rozwiązaniem niewpływającym niekorzystnie na środowisko naturalne.

Fotowoltaika – czy rzeczywiście jest tak droga?

Utarło się, że montaż instalacji fotowoltaicznej to bardzo duży koszt. Tymczasem w chwili obecnej nowoczesne rozwiązania są zdecydowanie tańsze, a oprócz tego – organy państwowe oraz samorządowe oferują korzystne dofinansowania, które pozwalają obniżyć koszt całej inwestycji nawet o kilka tysięcy złotych.

Dobrą praktykę jeśli chodzi o ułatwienie montażu fotowoltaiki pokazują także banki, które dość chętnie udzielają korzystnych (zazwyczaj nieoprocentowanych) kredytów właśnie na stworzenie takiej instalacji. Wszystko to stanowi duże ułatwienie, jeśli chodzi o założenie fotowoltaiki, a także ograniczenie kosztów.

Zapomnij o podwyżkach cen prądu

Instalacja fotowoltaiczna umożliwia uniezależnienie się od podwyżek cen prądu, które pojawiają się cyklicznie. Eksperci przewidują, że energia elektryczna może podrożeć nawet dwukrotnie w nadchodzących latach, a to wzrost kosztów życia, który trudno zignorować nawet osobom majętnym.

Wykorzystując prąd wygenerowany przez fotowoltaikę, przez większość roku pozostaje się niezależnym od kosztów zakupu energii elektrycznej od elektrowni.

Fakty i mity o montażu fotowoltaiki

Wiele osób rezygnuje z montażu fotowoltaiki, twierdząc że nie mają ku temu warunków. Tymczasem możliwości jest bardzo dużo. Przede wszystkim, nowoczesne panele zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż instalacje starszego typu, co oznacza że istnieje opcja montażu wydajnej fotowoltaiki w miejscowości Brzesko również na niewielkiej powierzchni dachu. Dodatkowo swego rodzaju standardem stają się panele montowane na gruncie – to perfekcyjne rozwiązanie dla osób, których domy mają zbyt małe lub nieustawne dachy, a także wówczas, gdy nie są one odpowiednio wyeksponowane na słońce.

Aby upewnić się, że montaż fotowoltaiki jest możliwy, warto skontaktować się ze sprawdzoną firmą. Doświadczenie jednak pokazuje, że w wielu sytuacjach, gdy potencjalny nabywca instalacji był przekonany, że montaż nie jest możliwy – rzeczywistość okazywała się być odwrotna.

Instalacja fotowoltaiczna może być doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą zaoszczędzić, a przy tym zadbać o środowisko naturalne. Wytrzymałość paneli, a także bezobsługowe działanie tego rozwiązania to również zdecydowane zalety fotowoltaiki.