Ciekawe informacje

grzejnik

Grzejnik panelowy- jak wybrać?

Grzejnik panelowy to obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań grzewczych na rynku. Grzejnik ten jest świetną alternatywą dla tradycyjnych kaloryferów żeliwnych lub aluminiowych. Nie da się ukryć, że stare modele były niezwykle toporne i ciężko było je sprytnie ukryć w aranżacji. Grzejnik panelowy zaś wyróżnia się minimalistyczną formą i jest niezwykle stylowy, więc świetnie pasuje do wnętrza. Niemniej jednak jak wybrać odpowiedni grzejnik dla siebie?

Moc grzewcza

Grzejnik panelowy posiada określoną moc grzewczą i powinien być to pierwszy parametr, na który należy zwrócić uwagę jeszcze przed wyborem. Warto jednak w tym momencie podkreślić, że na rynku występują modele, które oferują różne moce grzewcze. Najmniejsze z nich posiadają moc na poziomie 350 W, zaś największe nawet 2000 W. Tak więc jaka moc będzie odpowiednia w przypadku naszego domu lub mieszkania? Otóż przy wyborze warto kierować się niezwykle prostą zasadą. Zgodnie z nią na jeden metr kwadratowy pomieszczenia, niezbędne jest około 100 W energii cieplnej. Niemniej jednak można z powodzeniem wybrać urządzenie charakteryzujące się znacznie większą mocą, o ile posiada ono funkcje regulacyjną.

Grzejnik panelowy- poziomy czy pionowy?

Kolejną istotną kwestia jest wybranie grzejnika panelowego w pionie lub w poziomie. Okazuje się, że będzie miało to ogromne znaczenie nie tylko ze względów estetycznych, ale także będzie miało wpływ na wydajność grzejnika. Większość specjalistów zaleca umieszczanie ich pod parapetem, więc determinuje to konieczność zastosowania konstrukcji pionowej. Dzięki temu o wiele lepiej będzie działała cyrkulacja powietrza. Niemniej jednak jeśli posiadamy w domu okna panoramiczne, wówczas konieczne jest wybranie konstrukcji poziomej, by zamontować je wygodnie np. na ścianie bocznej.

Grzejnik panelowy- stalowy czy aluminiowy?

Oczywiście trzeba również zwrócić uwagę na materiał z jakiego grzejnik panelowy został wykonany. Największą popularnością cieszą się oczywiście modele stalowe, wykonane są one z walcowanej na zimno blachy. Niemniej jednak warto również zwrócić uwagę na grzejnik panelowy, który został wykonany z aluminium. Można je spotkać na rynku bardzo rzadko, jednak składają się one z żeberek, które w najbardziej nowoczesnej wersji przyjmują płaską powierzchnię. Jeśli zależy nam jednak na walorach estetycznych, wówczas o wiele lepiej sprawdzą się konstrukcje stalowe. Ich minimalizm pasuje do większości wnętrz, jednak są one cięższe i co ciekawe, dość mocno podatne na rdzę.