Ciekawe informacje

rolety

Informacje na temat rolet i żaluzji

Od kilku lat rolety i żaluzje stały się nieodłączną częścią każdego domu czy mieszkania. Nic w tym nadzwyczajnego. Odznaczają się one bowiem szeregiem zalet, które docenia szerokie grono konsumentów. Jak jest różnica między roletą a żaluzja? Jakie są dostępne warianty systemów osłonowych? Dlaczego warto zamontować je we własnym domu?

Rolety i żaluzje – co warto wiedzieć?

Rolety i żaluzje Żory w ostatnich latach stanowią bardzo ważny element w niemal każdym domu. Są to specjalnie zaprojektowane systemy osłonowe, które montuje się do okien, zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Bardzo często określeń tych używa się zamiennie, jednak między tymi produktami istnieją pewne różnice. Do najważniejszych wyróżników zalicza się:

  • materiał,
  • konstrukcję (w tym sposób zwijania),
  • mnogość wersji (większy wybór klienci posiadają w przypadku rolet niż żaluzji).

Różne wersje żaluzji 

Żaluzje Orzesze w szczególny sposób chronią dom przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Co więcej, w równym stopniu co rolety chronią przed zaglądaniem do środka. Producenci żaluzji wychodząc naprzeciw wymaganiom konsumentów, stworzyli kilka rodzajów tego systemu osłonowego m.in.: żaluzja plisowana (możliwość zasuwania od góry lub dołu, montaż do okien o nietypowych kształtach), żaluzja pozioma (funkcjonalne, aluminiowe lub drewniane) i żaluzja pionowa (często wybierane do biur i gabinetów, montowana do sufitu).

Rodzaje rolet 

Na obecnym rynku odnaleźć można wiele różnych modeli rolet. Ogromną popularnością cieszą się rolety tzw. dzień i noc. Mimo tak licznych rodzajów najczęściej spotykany podział to ten na systemy osłonowe wewnętrzne i zewnętrzne. Rolety do środka, najczęściej montowane są na oknie, a czasem na ścianie. Wykonane są one z wysokiej jakości materiałów o różnorodnej kolorystyce, dzięki czemu dopasują się do każdych pomieszczeń. Wśród systemów zewnętrznych można wyróżnić także rolety: 

  • adaptacyjne (najpopularniejszy model, montowany do ściany budynku),
  • owalne (wyróżniające sie walorami estetycznymi),
  • Integro (zakładane w czasie montowania okna),
  • nadstawne (połączone z elewacją, całkowicie niewidoczne),
  • antywłamaniowe. 

Dlaczego warto montować rolety i żaluzje?

Popularność rolet i żaluzji jest konsekwencją mnogości zalet, jakie posiadają. Przede wszystkim w okresie letnim są sprawdzonym sposobem na ochronę przed promieniami słonecznymi. Co więcej, pozwalają nawet w zatłoczonych osiedlach, zachować prywatność i intymność. W przypadku rolet antywłamaniowych dodatkowo chronią budynek przed włamywaczami, dając jednocześnie poczucie bezpieczeństwa. Są łatwo dostępne oraz wykonywane na wymiar. Jedną z ostatnich zalet są walory estetyczne. Odpowiednio dobrane rolety czy żaluzje, dodadzą pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru.