Przesiewacz budowlany to specjalistyczna maszyna, która umożliwia podział materiałów sypkich, takich jak piasek, żwir, kruszywa, a nawet węgiel na frakcje o różnej wielkości. Dzięki odpowiedniej konstrukcji, urządzenie pozwala rozdzielić wydobywany lub rozdrobniony tłuczeń, zgodnie z przyjętymi normami dotyczącymi m.in. wielkości ziaren. Przesiewacze przez lata zyskały szerokie zastosowanie w branży budowniczej, wydobywczej, segregacji odpadów, a także w przemyśle zbożowo – młynarskim.
Budowa przesiewacza
Należy podkreślić, że w konstrukcji urządzenia znajduje się odpowiednio dopasowane sito, które podczas pracy maszyny poddawane jest wibracjom, dzięki czemu możliwe jest rozdzielenie poszczególnych rozmiarów kruszywa.
Przesiewacze do kruszywa dzięki odpowiednim drganiom sprawiają, że drobny, sypki materiał, jak np. piasek przedostaje się przez oczka w sicie i opada na dół, natomiast większe elementy pozostają wewnątrz sita. W ten sposób rozdzielane są kruszywa o zadanej wielkości. Na uwagę zasługuje fakt, że niektóre urządzenia pozwalają na dalszą pracę z kruszywem. Wstępnie przesiewany materiał opadający w dół może zostać poddany ponownej obróbce. W takiej sytuacji proces jest powtarzany, a urządzenie nazywane jest przesiewaczem dwupokładowym.
Maszyna, jaką jest przesiewacz budowlany może być urządzeniem całkowicie samodzielnym. Alternatywą dla takiego modelu jest urządzenie zintegrowane z kruszarką, co w niektórych przypadkach jest rozwiązaniem bardzo korzystnym.
Wykorzystanie przesiewacza
Urządzenia tego typu bardzo często wykorzystywane są na placach budowy. Możliwość przesiewania kruszywa i oddzielenie piasku jest niezastąpiona przy produkcji cementu i betonu (w tym prefabrykatów), jak też zapraw murarskich czy tynkarskich. Jednak aby mógł być on wykorzystywany w budownictwie musi najpierw zostać oczyszczony. To właśnie przesiewacz pozwala na odizolowanie piasku od kamieni i wykorzystanie go w pracach budowlanych. Cechą charakterystyczną jest to, że w zależności od potrzeb, wybrane modele maszyn pozwalają na montaż sit o okach różnej wielkości, co wpływa na dokładność przesiewania (w zależności od potrzeb i sposobu wykorzystania).