Ciekawe informacje

egzema

Jak walczyć z objawami egzemy?

Egzema jest stanem zapalnym skóry najczęściej o podłożu alergicznym. Może być wywołana przez czynniki wewnętrzne, ale i zewnętrzne. Może objawiać się silnym rumieniem, który rozwija się w związku ze stycznością z czynnikiem alergizującym. Następnie powstają pęcherze, łuszczy się skóra, dochodzi też do powstawania wtórnych wykwitów. Jak walczyć z objawami egzemy?

Po jakie kosmetyki należy sięgać przy egzemie? 

Egzema to uciążliwe schorzenie skórne, w przypadku którego warto sięgnąć po kosmetyki do skóry bardzo wrażliwej ze skłonnością do atopii. Codzienna pielęgnacja służy także niwelowaniu objawów egzemy. Należy sięgnąć po kosmetyki typu emolienty, które odbudowują barierę hydrolipidową skóry. Ważne są ceramidy, wolne kwasy tłuszczowe, ale i humektanty takie jak mocznik czy glicerol. Poza kosmetykami głęboko nawilżającymi osoby, które cierpią na egzemę powinny sięgać po środki myjące o niskim pH. W przypadku takiej skóry nie należy sięgać po zwykłe drogeryjne kosmetyki. Istotne znaczenie ma stosowanie dermokosmetyków, które spełniają potrzeby skóry skłonnej do przesuszenia, podrażnień. Powinny zawierać wysokie filtry przeciwsłoneczne, które chronią przed niszczeniem skóry z egzemą przez promieniowanie UV. Im wyższy filtr, tym lepiej. Dobrze sprawdzają się kosmetyki z ektoiną czyli cząsteczką wytwarzaną przez organizmy ekstremofilowe, czyli takie, które żyją w ekstremalnych warunkach. Takie cząsteczki chronią przed wysoką temperaturą i przesuszeniem skóry.          

Jak leczyć egzemę farmakologicznie? 

Egzema leczona jest farmakologicznie przy zastosowaniu leków o działaniu miejscowym, a także przeciwhistaminowych. Stosuje się miejscowo między innymi glikokortykosteroidy czy inhibitory kalcyneuryny. Jeżeli chodzi o leki przeciwhistaminowe, to sprawdzają się retinoidy, a także cyklosporyna. Lekarz dobiera lek, który będzie najbardziej skuteczny w danym przypadku. W przypadku świądu mogą być to także leki na grzybicę. Ponadto można stosować laseroterapię przy użyciu lasera excimerowego, a naświetlania zmienionych chorobowo miejsc należy wykonywać co 2 lub co 3 dni.       

Jakie domowe sposoby pomagają na egzemę? 

Na egzemę można stosować też wiele domowych sposobów, które mogą mieć działanie wspomagające. Oczywiście w przypadku stosowania ziół należy poinformować o tym lekarza, aby nie kolidowały ze stosowanymi lekami. W stanach ostrych i przewlekłych można stosować dziegcie, czyli gęste i smoliste substancje otrzymywane poprzez destylację drewna czy też kory drzew i krzewów. Dziegcie działają przeciwzapalnie, przeciwświądowo, odkażająco, a także złuszczająco. Można stosować jałowcowe, sosnowe, ale i brzozowe czy bukowe. Na egzemę, zwłaszcza u dzieci, ale i dorosłych pomagają też kąpiele lecznicze. Zaleca się 10-minutowe kąpiele w wodzie nieprzekraczającej ciała dziecka z dodatkiem emolientów. Należy stosować środki myjące o niskim pH i pozbawione barwników. Egzema może być związana ze spożywaniem alergenów warto więc wykonać test uczuleniowy i na jego podstawie wyeliminować czynnik alergizujący. Może być ich sporo i są bardzo różnorodne. Zaliczamy do nich: ryby i skorupiaki, jaja, mleko, orzechy, sery, pomidory, czekoladę czy soję. Składników alergizujących może być więcej i to właśnie one mogą w dużej mierze oprócz stresu powodować powstawanie zmian skórnych. Można przemywać skórę aloesem, który ma właściwości łagodzące i przeciwzapalne.