Ciekawe informacje

fotograf ślubny

Lista momentów, które trzeba uwiecznić w dniu ślubu

W dniu ślubu każda para marzy o tym, aby mieć idealne zdjęcia, które będą przypominać im o tym wyjątkowym dniu. Dzień ślubu obfituje w wiele wydarzeń, które są niezbędnym elementem każdego reportażu ślubnego.  Każdy profesjonalny fotograf ślubny powinien je zatrzymać w kadrze. Na pytanie, jakie są to momenty, odpowie czołowy fotograf ślubny z Warszawy działający pod Marką Vasco Images.

Przygotowania ślubne

Często pary rezygnują z uwiecznienia momentów przygotowań, jednak warto pamiętać, że są to pełne emocji chwile, które są pięknym wstępem do reportażu ślubnego. Przygotowania w dniu ślubu koncentrują się przede wszystkim na pannie młodej (układanie fryzury, makijaż, prosecco z przyjaciółkami, zakładanie sukni i biżuterii), ale nie można zapomnieć o panu młodym, o zdjęciu ze świadkiem i sesji z podczas zakładania spinek, muszki lub krawata oraz marynarki. Przygotowania do ślubu wieńczy pierwsze spotkanie. Pierwsze spojrzenie pary to jeden z najpiękniejszych momentów w dniu ślubu. To chwila podczas której para młoda widzi się po raz pierwszy. Zdjęcia z tego momentu są bardzo emocjonalne i pełne miłości. Fotograf ślubny powinien zadbać, aby uchwycić emocje i reakcje pary, które są spontaniczne i niezwykle silne.

Ceremonia ślubna

Podczas ceremonii ślubnej kluczowymi momentami są: wejście pary młodej do kościoła (za także wyjście na zakończenie uroczystości), przysięga małżeńska, zakładanie obrączek i pierwszy pocałunek małżonków. Wśród zdjęć ślubnych nie może zabraknąć rodziców i ich reakcji na te piękne i wzniosłe chwile. Niektóre z najpiękniejszych zdjęć ślubnych powstają wtedy, gdy para nie zauważa, że jest fotografowana. Na zdjęciach z ceremonii powinny także zostać uwiecznione spontaniczne reakcje pary: chwycie się za rękę, spojrzenie na siebie, wzajemne uśmiechy. Podczas wyjścia z kościoła pełna radości para młoda zasypywana jest płatkami kwiatów lub konfetti. To przepis na piękne ślubne fotografie.

Sesja plenerowa

Sesja plenerowa to kolejny ważny element, który często towarzyszy dniu ślubu. Zazwyczaj odbywa się ona na początku przyjęcia weselnego. Słońce jest wtedy nisko, co powoduje, że światło jest miękkie, wprost idealne do wykonania zdjęć parze. Zdjęcia trwają około jednego kwadransa. To wystarczająca ilość czasu do stworzenia pięknych zdjęć ślubnych. W trakcie sesji plenerowej para ma koncentruje się na sobie, może się zrelaksować, spędzić chwilę tylko ze sobą. Jednocześnie fotograf stara się uchwycić miłość, emocje i spontaniczne zachowania małżonków. Sesja to idealny czas, by zrobić zdjęcia zarówno pełne uśmiechu, jak i romantyzmu. Na zakończenie sesji można poprosić najbliższą rodzinę i świadków do wspólnych zdjęć grupowych.

Detale ślubne

Detale to niezwykle istotne elementy, które tworzą niepowtarzalny klimat ślubu. Są też świetnym uzupełnienem reportażu, który składa się przede wszystkim ze zdjęc pary i gości weselnych. Fotograf ślubny powinien skupić się na uwiecznieniu każdego ważnego detalu. Wśród takich detali można wymienić między innymi obrączki, suknię, buty i biżuterię panny młodej, bukiet ślubny, garnitur, spinki i krawat pana młodego. Warto uwiecznić dekoracje z miejsca ceremonii ślubnej a także dekoracje w miejscu przyjęcia weselnego: stoły, kwiaty, tablicę z miejscami gości i wszelkie inne ozdoby, które zostały specjalnie przygotowane na ten dzień.

Tradycje weselne

Bardzo ważnymi elementami dnia ślubu są tradycje. Mogą różnić się one od regionu kraju, ale większość z nich mam miejsce podczas każdego ślubu. Pod koniec przygotowań ślubnych ma miejsce błogosławieństwo. To ważne wydarzenie symbolizuje przyjęcie przyszłego małżonka do rodziny oraz wyrażenie zgody i poparcia dla ich związku. Błogosławieństwo rodziców jest niezwykle ważne, ponieważ stanowi potwierdzenie akceptacji i wsparcia ze strony najbliższych. Przywitanie chlebem i solą to tradycyjny rytuał, który odbywa się na początku wesela. Podczas tego rytuału rodzice lub rodzina pana młodego i panny młodej wychodzą naprzeciw nowożeńców, oferując im chleb i sól. Chleb symbolizuje dostatek, a sól trwałość i trud życia. Tradycją każdego przyjęcia weselnego jest pierwszy taniec młodej pary. Zazwyczaj odbywa się po zakończeniu posiłku i oficjalnej części wesela. Pierwszy taniec jest symbolem połączenia i jedności, a także początkiem nowego etapu w życiu pary młodej. To także chwila, która otwiera część taneczną przyjęcia weselnego. Oczepiny to tradycyjna zabawa weselna, która odbywa się o północy. Oczepiny polegają na symbolicznym wybraniu nowej pary młodej. Panna młoda rzuca za siebie bukiet, a osoba która go złapie, będzie według tradycji przyszłą panną młodą. W podobny sposób wybiera się nowego pana młodego. Osoba, która złapie rzucony przez pana młodego krawat, może nazajutrz rozpocząć przygotowania do ślubu. Każdy fotograf ślubny powinien pięknie udokumentować te piękne rytuały weselne, którym często towarzyszy wiele emocji.

Artykuł powstał przy współpracy z fotografem ślubnym Vasco Images: https://vascoimages.pl/