Ciekawe informacje

Podnośnik wannowy

Podnośnik wannowy – kiedy warto go kupić?

Dom lub mieszkanie urządzane z myślą o potrzebach osób niepełnosprawnych i starszych warto wyposażyć w kilka cennych udogodnień. Jednym z istotniejszych z pewnością jest podnośnik wannowy – lekkie urządzenie nadające się do codziennego zastosowania i ułatwiające niezbędne czynności pielęgnacyjne. Na co zwrócić uwagę przed zakupem? Czym wyróżniają się dobre podnośniki wannowe? Podpowiadamy.

1. Czym jest i jak działa podnośnik wannowy?

2. Kiedy podnośniki wannowe sprawdzają się najlepiej?

3. Jaki podnośnik wannowy wybrać?

W określonych przypadkach na podnośnik wannowy można uzyskać dofinansowanie dla niepełnosprawnych.

Czym jest i jak działa podnośnik wannowy?

Podnośnik do wanny to urządzenie mające postać krzesełka umiejscowionego na specjalnym ruchomym stelażu. Dzięki odpowiedniej konstrukcji idealnie nadają się do przenoszenia osób z niepełnosprawnościami oraz ograniczeniami ruchowymi, także korzystających na co dzień z wózka inwalidzkiego. Dają możliwość sprawnej i wygodnej pomocy w utrzymaniu czystości oraz codziennych czynnościach pielęgnacyjnych w łazience.

Wyróżniamy:

  • podnośniki manualne – obsługiwane bezpośrednio przez opiekuna,
  • podnośniki elektryczne – niekiedy wymagające zaangażowania drugiej osoby, jednak w dużej mierze obsługiwane za pomocą pilota.

Podnośniki wannowe można użytkować w przypadku każdej wanny o standardowych parametrach. Przeważnie konstrukcję umieszcza się w wannie, rozkładając podnośnik w odpowiedni sposób. Później w wygodny sposób można opuścić lub podnieść siedzisko w kierunku dna wanny.

Kiedy podnośniki wannowe sprawdzają się najlepiej?

Podnośniki wannowe są przeznaczone, jak wspomnieliśmy już wcześniej, przede wszystkim dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, w tym dla osób starszych. Ich zastosowanie wnosi codzienne czynności na zupełnie inny poziom komfortu. Dzięki nim zdecydowanie łatwiej zadbać o codzienną higienę polegającą na korzystaniu z wanny. Część osób ma możliwość samodzielnego działania, bez potrzeby proszenia o pomoc. W pozostałych przypadkach opiekun nie musi angażować tak wiele wysiłku fizycznego we wsparcie, co oznacza wyraźne korzyści także dla niego.

Jaki podnośnik wannowy wybrać?

Modeli podnośników jest bardzo dużo, dlatego warto wcześniej przemyśleć, na jakich elementach chcesz się skupić. Sprawdź przede wszystkim maksymalną pozycję odchylenia dostępną w danym modelu. Dobrze upewnić się także, z jakiego materiału zostało wykonane siedzisko, na ile jest stabilne i komfortowe dla korzystającej z niego osoby. Antypoślizgowość i bezpieczeństwo użytkowania nie podlegają dyskusji.