Wyjątkowe okoliczności, takie jak święta, imprezy miejskie, poważny wypadek oraz gdy sygnalizacja świetlna zawiedzie, zazwyczaj pojawia się kierujący ruchem policjant. Służy to przede wszystkim rozładowaniu dużego natężenia, a nieodłącznym atrybutem funkcjonariusza jest w tych okolicznościach lizak do kierowania ruchem.
Policjant z lizakiem ważniejszy niż sygnalizacja i znaki.
Niezależnie, czy aktualnie kierujesz pojazdem, czy przechodzisz przez przejście dla pieszych, powinieneś zastosować się do zasad, jeśli nie chcesz zapłacić mandatu. Pamiętaj, że w przeciwnym razie może zniknąć z Twojego portfela od 100 do 500 złotych.
Dobrze widoczny odblaskowy atrybut (lizak do kierowania ruchem) pomaga policjantowi, szczególnie po zmierzchu. Niektóre zmiany funkcjonariusz sygnalizuje gwizdkiem. Charakterystyczne ruchy rąk i postawa ciała są intuicyjne i nikt nie powinien mieć problemu z ich odczytaniem. Nie zapominaj, że w takiej sytuacji ani znaki drogowe, ani czynna sygnalizacja nie decydują o ruchu na drodze. Dopiero gdy kierowanie ruchem przez policjanta się zakończy, wówczas ruch wraca na swój tradycyjny tor.
Jakie konkretnie sygnały daje Ci funkcjonariusz?
Nieco przypominający taniec, charakterystyczny ruch policjanta możesz spotkać w kilku miejscach na drodze. Na skutek wypadku drogowego normalny ruch może być utrudniony i wtedy potrzebne będzie wsparcie policjanta. Czasem też, kiedy jeden pas zostaje wyłączony oraz gdy mamy do czynienia z dużym natężeniem ruchu, czyli podczas świąt lub masowych imprez. Na co dzień, kierowanie ruchem przez policjanta ma miejsce na skrzyżowaniu.
Żelazne zasady łatwe do zapamiętania.
Po pierwsze, zakaz wjazdu na skrzyżowanie. Wyraża to zwrócona do Ciebie postawa ciała policjanta w kształcie litery T.
Po drugie, znak stop. Musisz zatrzymać się, gdy zobaczysz wyciągniętą w Twoją stronę rękę policjanta z otwartą dłonią i zgiętą pod kątem 90 stopni. Kiedy możesz powrócić do jazdy? Gdy policjant wykona ruch prawej ręki do twarzy, a lewą założy za plecy, równolegle do jezdni, wówczas możesz kontynuować jazdę lub przejść przez przejście dla pieszych. Kolejnym równie ważnym sygnałem funkcjonariusza policji będzie ostrzeżenie o zmianie kierunku ruchu. Wyraża to on poprzez podniesienie jednej reki w górę.
Pozostałe gesty kierującego ruchem są jeszcze prostsze. Również w przypadku skrętów, zatrzymania pojazdu lub ostrzegania przed pojazdem uprzywilejowanym lizak do kierowania ruchem spełnia swoje zadanie wzorowo, podkreślając każdy demonstrowany sygnał.