Pompy to urządzenia wykorzystywane do transportu cieczy lub osadów. Wśród produktów dostępnych na rynku dużą popularnością cieszą się urządzenia śrubowe, nazywane również ślimakowymi. Prostota i niezawodność to cechy, które sprawiają, że konstrukcje te znajdują szerokie zastosowanie.
Jak zbudowane są pompy śrubowe
Pompa śrubowa to urządzenie wyporowe, które znane było już w starożytności. Za wynalazcę uznaje się Archimedesa, który około 300 p.n.e. stworzył konstrukcję wyposażoną w wirnik w kształcie śruby odpowiedzialny za transportowanie cieczy. We współczesnych pompach elementem wypychającym ciecz w sposób mechaniczny jest obracający się metalowy rotor w kształcie śruby o wydłużonym skoku. Rotor umieszczany jest wewnątrz nieruchomej tulei wyłożonej gumą. Element ten nazywany jest statorem. W wyniku obrotu rotora dochodzi do zabierania materiału zgromadzonego we wlocie i przesłania go do wylotu pompy.
Najważniejsze właściwości pomp śrubowych
Medium transportowane jest przez pompę śrubową bez ściskania i turbulencji. Charakterystyczną cechą pomp jest także niewielka pulsacja przepływu oraz stała, niska prędkość obrotowa. Dzięki niskiej prędkości obrotowej rotory do pomp ślimakowych nie ulegają szybkiemu zużyciu, co przekłada się na długą, bezawaryjną pracę urządzenia i obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Pompy śrubowe podczas pracy generują niski poziom hałasu. Wydajność konstrukcji proporcjonalna do ilości wykonywanych obrotów pozwala wykorzystywać pompy jako urządzenia dozujące. Prostota budowy sprawia, że obsługa i serwisowanie sprzętu nie wymaga od operatorów żadnych specjalnych umiejętności. Poszczególne urządzenia mogą różnić się między sobą prędkością obrotową pracy, długością i średnicą, a także rodzajem zasilania.
Zastosowanie pomp śrubowych
Pompy śrubowe doskonale nadają się do przesyłania cieczy o dużej lepkości i ścieralności. Wykorzystywane są podczas transportowania olejów, emulsji, a także zawiesin ściernych. Urządzenia te znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Można je spotkać zarówno w oczyszczalniach ścieków, jak i przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją wyrobów farmaceutycznych. Rotory w pompach ślimakowych znakomicie radzą sobie z przekazywaniem zagęszczonych osadów komunalnych do linii odwodnieniowych. Za ich pomocą przesyła się kremy, maści, czy też szampony, a także przetwory mleczne, sosy i przeciery. Przemysł chemiczny wykorzystuje pompy ślimakowe do transportowania klejów, żywic i detergentów, a budowlany do przesyłu gęstych i lepkich mediów, takich jak asfalt lub zaprawy cementowe.