Ciekawe informacje

struny gitarowe

Struny do gitary – ważne informacje

Zapewne dla wielu osób, wybór odpowiednich strun do gitary nie jest rzeczą ważną. Jednakże, jest to naprawdę niewłaściwe podejście do tematu. Trzeba wiedzieć, że to jaki rodzaj strun kupimy, będzie miał znaczący wpływ na brzmienie naszej gitary, a do tego będzie oddziaływał także na komfort użytkowania. Obecnie na rynku znajdziemy różnego rodzaju struny gitarowe i od tego, na jakie się zdecydujemy będzie zależało brzmienie naszego instrumentu. Co wiec powinniśmy wiedzieć na temat strun do gitary?

Jak często powinny być wymieniane struny na gitarze klasycznej?

Wiele osób, które właśnie rozpoczynają swoją przygodę z graniem na gitarze, zadaje sobie właśnie to pytanie. Materiał, z którego są robione struny do gitary klasycznej, zrywa się zdecydowanie rzadziej niż e przypadku strun w gitarach akustycznych, czy też elektrycznych. Struny w gitarach klasycznych, robione są z nylonu, który po pewnym czasie ulega ścieraniu, a co za tym idzie daje przytłumiony dźwięk. Jeżeli gramy bardzo intensywnie, to zaleca się wymianę strun, co około 3 – 4 tygodnie, a przy graniu umiarkowanym, co 5 – 6 tygodniu. Zawsze musimy pamiętać o wymienia naszych strun, jeżeli mamy koncert, czy też nagranie. Jeżeli struny będą stare i zniszczone, to mogą zniszczyć każde brzmienie. Profesjonalni gitarzyści wymieniają struny w swoich gitarach, nawet co każdy koncert. Jeżeli zdecydujemy się na struny do gitary z nawijką ochroną, to tutaj wymiany dokonywać możemy rzadziej, gdyż struny te nie niszczą się aż tak szybko.

Struny do gitary – co musimy wziąć pod uwagę przy ich kupowaniu?

Przede wszystkim, koniecznie musimy mieć na uwadze, że nie można zakładać strun przeznaczonych do gitary akustycznej, na gitarę klasyczną. Założenie takich właśnie strun, może doprowadzić do zniszczenia nawet najlepszego instrumentu. W przypadku gitary klasycznej, naciąg strun przeznaczonych do gitary akustycznej byłby zbyt wysokich. Gitary klasyczne nie dysponują prętem w gryfie, który mógłby przyjąć ten naciąg, tak jak to wygląda w wypadku gitar akustycznych. Struny przeznaczone do gitary akustycznej i klasycznej, znacząco różnią się od siebie. 

Naciąg strun – dlaczego jest taki ważny?

Jeżeli wybieramy odpowiednie struny do gitary, to musimy pamiętać, że bardzo ważne jest ich napięcie. Ma ono bezpośrednie przełożenie zarówno na brzmienie instrumentu, jak również odczucia osoby, która go używa. Napięcie, to po prostu siła, jaką musimy przyłożyć do struny, żeby mogła ona wytworzyć odpowiedni dźwięk. Obecnie, zdecydowana większość producentów, w swojej ofercie ma struny, które mają różne napięcia.