Ciekawe informacje

wydajny toner do drukarki

Wydajny toner do drukarki – na co zwrócić uwagę?

Korzystając z drukarki laserowej, prędzej czy później stajemy przed dylematem, jak mądrze zadbać o jej eksploatację. W pewnym momencie skończy się bowiem toner do drukowania i trzeba będzie zakupić nowy. Część osób decyduje się w takiej sytuacji na oryginalny produkt od producenta, inni wybierają zamienniki – w obu przypadkach jednak zasadniczym celem powinno być dobranie takiego tonera, który będzie cechował się największą wydajnością. Co przez to rozumieć? Czym się kierować przy wyborze? Przyjrzyjmy się bliżej tonerom do drukarek.

Toner do drukarki – co to jest?

W odróżnieniu od drukarek atramentowych, które wymagają wymiany kartridża, zawierającego płynny tusz do drukowania, drukarki laserowe do sprawnego działania potrzebują tonerów. Poprzez toner rozumiemy światłoczuły bęben, w którym znajdują się sproszkowane tusze – to właśnie dlatego w przypadku drukarek laserowych mówimy o tzw. drukowaniu na sucho. Innymi słowy – urządzenie drukujące umieszcza na kartce papieru już zaschnięty pigment i nie ma obaw o zabrudzenie wydruku, co ma niekiedy miejsce przy korzystaniu z drukarek atramentowych.

Zasada działania tonerów jest prosta – wiązka laserowa, padając na nie, przyciąga elektrostatycznie cząsteczki pigmentu w danym kolorze, po czym zostają one naniesione bezpośrednio na papier. Choć drukarki laserowe umożliwiają wydruk zarówno czarno-biały, jak i kolorowy, najlepiej sprawdzają się do monochromatycznych wydruków.

Dlaczego wydajność tonera jest kluczowa?

Wydajność tonera ma zasadnicze znaczenie dla użytkownika drukarki, ponieważ określa ona koszt wydruku jednej strony A4. Im niższy koszt, tym lepiej dla naszego portfela – a zarazem tym więcej stron jesteśmy w stanie wydrukować za te same pieniądze, co w przypadku konkurencyjnych tonerów. Zgodnie z normą ISO/IEC 19752, producenci tonerów do drukarek laserowych zobowiązani są określić szacowaną liczbę stron, które dana drukarka jest w stanie wydrukować na jednym tonerze. Dzieląc cenę tonera przez wskazaną przez producenta wartość, uzyskamy wynik w postaci kosztu wydruku jednej strony.

Należy jednak mieć na uwadze fakt, że norma zakłada zadrukowanie strony w zaledwie 5% jej powierzchni – a to oznacza, że standardowy tekst czcionką o wielkości 12 punktów, zajmujący pełną stronę A4, zadrukowuje ją około trzy razy mocniej. Oznacza to, że trudno osiągnąć nam liczbę stron wskazaną przez producenta – jest ona jednak pewnym wyznacznikiem możliwości, jakie oferuje sprzęt i toner.

Wydajny toner do drukarki – gdzie kupić?

Szukając zatem odpowiedniego, wydajnego toneru do drukarki, warto zwracać uwagę między innymi na jego cenę. Na wydajność istotny wpływ ma także fakt, jak często i jak wiele stron drukujemy. Poszukując tonera, część osób stawia na zakup w sklepach ze sprzętem elektronicznym lub innych tego typu marketach, oferujących ograniczony wybór asortymentu. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zaopatrywanie się w specjalistycznych sklepach lub hurtowniach, zajmujących się sprzedażą tuszów i tonerów do drukarek (na przykład tutaj: https://mytoner.pl/kategoria/tonery/).

Stawiając na zakupy u fachowców można nie tylko porównać większą liczbę produktów, ale także dopytać o interesujące nas szczegóły, w tym wydajność poszczególnych materiałów eksploatacyjnych do urządzeń drukujących. Co więcej, sklepy internetowe nierzadko oferują produkty w niższych cenach, niż ich stacjonarnie funkcjonująca konkurencja, a – jak pamiętamy – wydajność tonera do drukarki zależy między innymi od kwoty, jaką przyszło nam zapłacić za materiały eksploatacyjne.