Ciekawe informacje

tworzywa sztuczne

Nowoczesna obróbka tworzyw sztucznych pozwala na ich szerokie zastosowanie

Tworzywa sztuczne, w których skład wchodzą polimery oraz dodatki modyfikujące, bardzo łatwo poddają się obróbce. Poza tym mają inne wyjątkowe właściwości na przykład wysoką sztywność, wytrzymałość i są odporne na korozję. Te cechy spowodowały, że elementy z nich wykonane stosuje się wielu branżach. Najczęściej w budownictwie i przemyśle.

Wysoka jakość, niska cena

Z tworzyw sztucznych mogą powstawać części do maszyn, urządzeń i linii produkcyjnych, Nadają się do produkcji pojedynczych detali jak również dużych serii produkcyjnych. Stosowane są w branży motoryzacyjnej, lotniczej, elektrotechnicznej i elektronicznej. Mają już swoje stałe miejsce w medycynie. Ich wprowadzanie spowodowane jest również tym, iż gwarantują jak najlepszą jakości wyrobów przy stosunkowo niskich kosztach produkcji. Pozwala na to również dynamiczny rozwój technologii ich obróbki. Jej zadaniem jest nadanie tworzywu kształtu i funkcji zgodnej z założeniami technologicznymi, czyli aby miał taką gładkość, wielkość i wymiary, jakie założył projektant.

Kilka sposobów obróbki

Ten pożądany efekt można uzyskać na kilka sposobów. Jedną z metod jest odlewnictwo, gdzie wykorzystuje się odpowiednie formy. Najczęściej piaskowe i ciśnieniowe. To w nich odlewa się materiał, aby otrzymać pożądany kształt.
Tworzywa najczęściej obrabia się metodą plastyczną. Wykorzystuje się do tego specjalistyczne prasy. Ta forma jest dość często stosowana na skalę przemysłową, ponieważ cechuje ją oszczędność materiału i niskie koszty. Specjalne prasy mogą służyć również do nadawania przedmiotom krzywizn. Taka metoda to gięcie.

Masowa obróbka tworzyw sztucznych doskonale sprawdzają się również doskonale urządzenia wykorzystujące strumienie energii. Dominują wycinarki laserowe oraz stosujące strumienie wodne. Są to też maszyny sterowane numerycznie czyli urządzenia typu CNC, które gwarantują wysoką dokładność i powtarzalność obróbki tworzyw sztucznych. Eliminują także błędy mogąc powstać przy ręcznej obróbce. W tym przypadku stosuje się głównie: skrawanie, frezowanie, toczenie i wiercenie.

Należy także wymienić metodę walcowania, w której kształt tworzywa jest uzyskiwany poprzez włożenie go między specjalne walce – tarcze rolki poruszające się względem siebie po obu stronach materiału.

Wybór odpowiedniego narzędzia pracy

Widać więc, iż współczesne technologie dają ogromne pole manewru w dziedzinie obróbki tworzyw sztucznych. Trzeba tylko skorzystać z odpowiednich narzędzi, a tych na rynku jest sporo. To wszystko sprawia, że możliwości zastosowania tworzyw sztucznych są praktycznie nieograniczone.