Na przestrzeni lat, proces recyklingu tworzyw sztucznych stał się jednym z kluczowych aspektów dbania o otaczające Nas środowisko. Coraz większa liczba przedsiębiorstw stawia w swoich działaniach na realizację procesów związanych z przetwarzaniem folii LDPE na regranulat LDPE — pozwala to na zmniejszenie negatywnego wpływu, jaki ma ogromna ilość pojawiających się na rynku tworzyw sztucznych na środowisko naturalne. Czym są regranulaty LDPE i jak pomagają one w procesie recyklingu? Gdzie można je wykorzystać? Podpowiadamy!
Czym jest regranulat LDPE?
Regranulaty to rodzaj granulatu powstające podczas przetwarzania wyrobów z rożnego typu tworzyw sztucznych. Wyróżnia się wśród nich kilka rodzajów regranulatów, takich jak m.in. regrantulat LDPE otrzymywany podczas recyklingu wyrobów z polietenu.
Jak powstaje regranulat LDPE?
Proces otrzymywania regranulatu LDPE nie jest skomplikowany. Polega on na dokładnym czyszczenie odpadów z tworzyw sztucznych, które następnie mielone są w specjalnym młynie i suszone. Kolejnym krokiem podczas produkcji regranulatu jest umieszczenie surowca pozbawionego wilgoci w ekstruderze wyposażanym w odpowiednie filtry, które umożliwiają otrzymanie regranulatu. Realizacja procesu recyklingu tworzyw sztucznych z polietenu w ten sposób pozwala na uzyskanie regranulatu LDPE, który może z powodzeniem wykorzystywany do produkcji kolejnych wyrobów.
Regranulaty LDPE – jak wpływają na proces recyklingu?
Produkcja regranulatu LDPE to sposób na powtórne wykorzystanie surowców – regranulat powstaje bowiem w procesie recyklingu tworzyw sztucznych, ktory ma na celu ich ponowne wykorzystanie podczas produkcji kolejnych pojawiających się na rynku wyrobów. Działania realizowane w ten sposób doskonale wpisujące się w założenia Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, której koncepcja ma na celu racjonalne gospodarowanie dostępnym surowcami, a co za tym idzie – minimalizowanie ich negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
Regranulaty LDPE i ich zastosowanie
Regranulat LDPE to surowiec otrzymywany podczas recyklingu tworzyw sztucznych przyjmujący uniwersalną formę granulek lub nitek. Sprawia ona, że jego zastosowanie jest niemal nieograniczone i regranulaty LDPE znajdują swoje zastosowanie w wielu branżach. Do najczęściej produktowych z regranulatu LDPE wyrobów można zaliczyć elementy, takie jak:
- opakowania i rękawy foliowe,
- butelki na wodę,
- opakowania na kosmetyki,
- siatki ogrodzeniowe,
- folie ogrodnicze,
- doniczki do kwiatów,
- worki i torby na śmieci,
- beczki,
- pojemniki,
- rury,
- skrzynki.