Ciekawe informacje

pies

Przyczyny skrętu żołądka u psa

Wbrew pozorom skręt żołądka występuje bardzo często. Niestety weterynarzom nie udało się ustalić konkretnych przyczyn powstania tych dolegliwości. Warto znać przyczyny, które zwiększają ryzyko skrętu żołądka oraz towarzyszące przy tym objawy. 

Najczęstsze przyczyny

Przede wszystkim trzeba wspomnieć o nie prawidłowych nawykach żywieniowych. Problematyczne są zbyt obfite posiłki zjadane w łapczywy sposób oraz duża aktywność fizyczna zaraz po posiłku. Skręt żołądka u psa może być wywołany przez problemy żołądkowe, nieprawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego. Do schorzenia może dojść również z powodu dużej aktywności enzymów trawiennych, opóźnień przy opróżnianiu żołądka. Skręt żołądka może przytrafić się każdemu psu, jednak największe ryzyko mają duże rasy i starsze psy. W szczególności narażone są psy olbrzymie, które przekraczają 40kg. Posiadają wąską klatkę piersiową, przez co często mają problemy z prawidłowym odbijaniem gazów, które są połykane w czasie spożywania pokarmu. 

Objawy

Najczęstszymi objawami są odruchy wymiotne, ślinotok i widoczne wzdęcia, napięcie brzucha. Jeżeli zauważy się te objawy trzeba jak najszybciej udać się do weterynarza. Dodatkowo jeżeli pojawią się problemy z oddychaniem, należy niezwłocznie udać się do kliniki weterynarii. Podenerwowanie, bladość błon śluzowych lub osłabienie i utrata przytomności są kolejnymi symptomami. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu weterynarz jest w stanie rozpoznać skręt żołądka i zlecić wykonanie zdjęcia RGT jamy brzusznej czworonoga. Skuteczne leczenie wymaga przeprowadzenia operacji – gastropeksja. Jednak leczenie powinno rozpocząć się od ustabilizowania stanu psa, koniecznie weterynarz musi podać płyny przeciwwstrząsowe. Kolejnym krokiem jest płukanie żołądka, przy użyciu specjalnej sondy przeprowadza się odkręcenie żołądka. Po zabiegu konieczne będzie podanie kroplówek z elektrolitami, dzięki temu uniknie się niebezpiecznych wstrząsów i zapalenia otrzewnej. 

Profilaktyka

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto przeprowadzać skuteczną profilaktykę. Opiekunowie dużych ras psów, muszą pamiętać o zbilansowanej diecie. Kluczową rolę odgrywa sam sposób karmienia, największym błędem jest przejedzenie. Zaleca się karmienie dwa razy dziennie, w mniejszych porcjach. Dzięki temu nie doprowadzi się do nadmiernego wypełnienia żołądka, które jest powodem skrętu żołądka. Ważny jest również odpoczynek po jedzeniu, nie należy poddawać psa wysokiej aktywności fizycznej zaraz po posiłku.