Ciekawe informacje

pies

Jak prawidłowo wybrać karmę hipoalergiczną dla psa?

 Pies tak jak człowiek na pewnym etapie swojego życia może stać się alergikiem niemogącym przyjmować pewnej grupy produktów. Niedopasowanie diety do jego dolegliwości zdrowotnych przyczynia się nie tylko do złego samopoczucia zwierzęcia może sprawić, że układ pokarmowy będzie odmawiał posłuszeństwa. Niejednokrotnie takie psy cierpią na biegunki, bóle brzucha, wzdęcia. Karma hipoalergiczna jest w takim przypadku najlepszym wyjściem. Można ją wybrać w gabinecie weterynaryjnym albo w dobrym sklepie zoologicznym z szerokim wyborem pożywiania dla czworonogów.

Czego nie może być w karmie hipoalergicznej?

 Warto znać listę składników, które nie zawsze są dobrze tolerowane przez organizm psa. Szczególnie zwierzęta schorowane czy stare ciężej znoszą takie komponenty w swojej diecie. Dopracowane pod względem składu karmy hipoalergiczne często przydają się właścicielom czworonogów, niezależnie od tego, jakim psem przyszło im się zajmować. Na takiej liście na pierwszym miejscu można zaliczyć laktozę czy gluten. Jedzenie nastawione jest na białko, łatwo przyswajalne tłuszcze, małą ilość węglowodanów. Karma hipoalergiczna to karma pozbawiona tak teraz popularnych, często wybieranych przez producentów jedzenia dla zwierząt domowych, zbóż. Stawia się bardziej na jeden rodzaj białka, które pochodzi z dobrego, sprawdzonego źródła, jakim jest mięso, między innymi z: kurczaka, indyka, dzika, gęsi, wołowiny, jagnięciny. Często odchodzi się od wieprzowiny, nie dodaje się jej z powodu zbyt dużej ilości tłuszczy.

Dlaczego warto postawić na dobrą karmę hipoalergiczną?

 Od prawidłowego pożywienia zależy, czy pies będzie żył długo, bez żadnych chorób czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dobrze działający układ trawienny to gwarancja, że zwierzę nie tylko będzie miało energię na co dzień, ale będzie także dobrze chronione przed działaniem negatywnych czynników zewnętrznych. Z karmą hipoalergiczną układ odpornościowy jest w odpowiedniej kondycji o każdej porze roku. Taki produkt opracowuje się zawsze, biorąc pod uwagę zalecenia żywieniowe specjalistów, hodowców. Karma hipoalergiczna oprócz braku obecności wszystkich alergenów, czyli laktozy, glutenu, nie ma też wzmacniaczy smaku, konserwantów, barwników. Skład jest prosty, łatwy do zrozumienia zarówno dla zaawansowanego, jak i początkującego hodowcy psa. Nierzadko jest on też wzbogacony niektórymi ważnymi dla zwierzęcia witaminami czy składnikami mineralnymi, jest tam na przykład witamina B12, czy cynk w odpowiedniej dziennej dawce.