Rozwód zawsze budzi negatywne emocje. Bardziej traumatycznym wydarzeniem jest jedynie śmierć bliskiej osoby. I nie ma w tym niczego dziwnego. Każde małżeństwo w założeniu ma być związkiem na zawsze…
Rozwód — zaczynamy działania
Na początek warto szczerze porozmawiać ze swoim współmałżonkiem. Musimy upewnić się, że obie strony są pewne decyzji o rozwodzie. Dlaczego jest to tak istotne? Najprościej rzecz ujmując, rozwód niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje prawne. Nie ma żadnego sposobu, żeby odwrócić skutki rozwodu. Gdy obie strony są pewne swojej decyzji należy złożyć pozew we właściwym Sądzie Okręgowym.
Dużym ułatwieniem dla obu stron jest zatrudnienie profesjonalnych pełnomocników. Zaufany adwokat pomoże nam rozwiać wszelkie wątpliwości, a tych będzie niemało… Profesjonalny pełnomocnik przygotuje wszystkie niezbędne dokumenty oraz uświadomi, na co warto zwrócić szczególną uwagę.
Kiedy możemy wnosić pozew o rozwód?
Wedle przepisów prawa polskiego sąd może orzec rozwód, gdy dojdzie do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego.Ale co to właściwie znaczy? Najprościej rzecz ujmując, między małżonkami muszą całkowicie ustać więzi psychologiczna, ekonomiczna oraz fizyczna. Jak można ustalić, że doszło do całkowitego rozkładu pożycia między małżonkami. Tak naprawdę kluczową rolę grają dowody przedstawione na sali sądowej oraz ocena sądu.
Co ciekawe zdarzają się sytuacje, gdy dochodzi do trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego, a rozwody nie są orzekane. Taka sytuacja ma miejsce, kiedy
- ucierpi dobrą małoletnich dzieci, znacząco obniży się standard ich życia, rozwód zagrozi ich prawidłowemu rozwojowi,
- rozwodu będzie żądał małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, a druga strona nie wyrazi zgody na rozwiązanie małżeństwa. Taka odmowa nie może kłócić się z zasadami współżycia społecznego,
- sąd nie rozwiąże małżeństwa przez rozwód w sytuacji, gdy takie orzeczenie byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, na przykład jedna ze stron byłaby ciężko chora i potrzebowała opieki ze strony małżonka.
Jak znaleźć zaufanego pełnomocnika?
Oczywiście możemy skorzystać z możliwości, jakie daje nam internet. Wystarczy, że wpiszemy odpowiednią frazę w wyszukiwarkę, na przykład Kancelaria Adwokacka Kraków.
Jak wcześniej wspominano rozwód to bardzo trudne przeżycie. Dlatego pełnomocnik powinien zawsze budzić nasze pełne zaufanie. Przecież powierzamy mu najintymniejsze informacje o sobie i o naszej rodzinie. Ważne, żeby nasz adwokat kierował się nie tylko z przepisami prawa, ale także empatią.