Obowiązek alimentacyjny spoczywa na jednym z rodziców, który na co dzień nie zamieszkuje z dzieckiem. Sytuacja ta ma miejsce najczęściej po rozwodzie. Mama lub tata muszą poczuć się zobowiązani do tego, aby łożyć na swoje dziecko. Wysokość tej opłaty jest często przyczyną sporów pomiędzy osobami dorosłymi. No cóż, nie każdy rodzic poczuwa się bowiem do tego, aby płacić odpowiednio dużo na swoją pociechę/pociechy. Warto więc sprawdzić, od czego tak naprawdę uzależniona jest wysokość alimentów.
Potrzeby uprawnionego
Każdy adwokat jest w stanie powiedzieć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, wysokość alimentów uzależniona jest od “od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego”. Z jednej strony, każde dziecko ma swoje potrzeby. Nie można jednak zapomnieć, że osoba płacąca alimenty, musi też mieć “za co żyć”. Na tym można by zakończyć temat, warto jednak trochę go nieco rozwinąć. Po to, aby każda osoba była świadoma tego, jak złożyć wniosek o alimenty i jaką kwotę należy zasądzić na rzecz własnego dziecka.
Usprawiedliwione potrzeby dziecka
W sądzie będzie można spotkać się z takim sformułowaniem, jak usprawiedliwione potrzeby dziecka. Co należy dokładnie przez to rozumieć? Otóż chodzi tu o te wszystkie rzeczy, które sprawią, że dziecko będzie mogło godnie żyć. Tak, ważne jest jedzenie, ale nie można zapominać chociażby o ubraniach. Omawiając tą kwestię, sąd weźmie pod uwag takie czynniki, jak wiek dziecka, stan zdrowia, zainteresowania i zdolności. Chodzi tu więc też o takie wydatki, które powiązane są m.in.ze środkami higieny osobistej, kosztami mieszkania, a nawet z rozrywką, edukacją, leczeniem, wyjazdami wakacyjnymi. Ktoś powie, że dziecku nie należy się wyjazd wakacyjny. No cóż, ta druga strona, w tej kwestii, może być w błędzie, a sąd od razu będzie przychylał się do wniosku strony składającej wniosek o alimenty.
Kwota alimentów
Nigdy nie można powiedzieć, że ma się do czynienia ze stałą kwotą alimentów. Jest ona ruchoma i uzależniona może być m.in. od możliwości zarobkowych drugiej strony. Temat jest bardzo ważny – w szczególności, jeżeli ta druga strona straci pracę. Nie oznacza to jednak faktu, że dziecko zostanie pozbawione pieniędzy. Rodzice nadal muszą na dziecko łożyć. Alimenty mogą zostać pozyskane z funduszu alimentacyjnego. Mama lub tata muszą jednak wiedzieć, że ten urząd zajmie się “dopilnowaniem”, aby dług wobec dziecka został spłacony. W szczególności, jeżeli rodzic specjalnie ignoruje fakt podjęcia pracy ze względu na obowiązek alimentacyjny.
Więcej: Adwokat Wrocław – Kancelaria