Ciekawe informacje

zarząd

Jak wygląda ubezpieczenie OC dla członków zarządu?

Ubezpieczenie OC dla członków zarządu jest dobrowolną polisą dla osób spełniających funkcje zarządcze w spółce czy innej organizacji. W spółce, która stała się podmiotem prawnym, zwykle mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje, w których członkowie zarządu mogą popełnić błąd, co może doprowadzić nawet do poniesienia pokaźnych strat. Wobec tego nie trudno zaprzeczyć temu, że ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest wręcz niezbędnym elementem. Jak więc takie ubezpieczenie OC dla członków zarządu wygląda w praktyce?

Dlaczego OC członków zarządu jest niezbędne?

Wspomniane już zostało, że OC członków zarządu jest ubezpieczeniem całkowicie dobrowolnym, jednak w wielu przypadkach staje się ono niezbędne i z pewnością warto taką polisę posiadać. Ubezpieczenie członków zarządu jak np. ubezpieczenie d&o jest niczym innym jak ochroną majątkową, która skierowana jest właśnie do osób- podmiotów, które pełnią w spółkach funkcje kierownicze. Celem jest zabezpieczenie dochodów na wypadek roszczeń ze strony osób trzeci. Takie roszczenia w wielu wypadkach pojawiają się na skutek szkody lub straty, która została poniesiona w przypadku kiedy członkowie zarządu nieprawidłowo wykonywali swoje obowiązki lub popełnili błędy.

Ubezpieczenie OC członków zarządu zyskuje na popularności

W naszym kraju jeszcze kilkanaście lat temu nikt tak naprawdę nie zaprzątał sobie głowy OC członków zarządu. W tym samym czasie jednak w Stanach Zjednoczonych, Australii czy nawet w rozwiniętych krajach Europy Zachodniej, takie ubezpieczenie jest w spółkach kapitałowych prawdziwym niezbędnikiem. Wiele spółek korzysta z takiej możliwości już od wielu lat. Obecnie w Polsce również nastąpił gwałtowny wzrost zainteresowania ubezpieczeniem członków zarządu. Nie można się jednak temu dziwić, gdyż wynika to z ciągłego i regularnego zaostrzania się odpowiedzialności prawnej, jaką posiadają osoby zarządzające w spółkach. Co więcej, zdają sobie oni również sprawę z tego, że coraz więcej podmiotów ma świadomość swoich roszczeń.

Czy OC członków zarządu jest konieczne?

Znów w tym momencie należy podkreślić, że jest to ubezpieczenie dobrowolne. Oznacza to, że jego posiadanie nie jest określane jako obowiązkowe i nie jest regulowane przepisami prawa. Niemniej jednak każda spółka, chcąc zadbać o swój własny interes, doskonale zdaje sobie sprawę, że warto jest zainwestować w ubezpieczenie d&o. Decydując się na nie, kadra zarządzająca powinna wziąć pod uwagę przede wszystkim kapitał, jakim ona dysponuje, a także fakt, jak dużo zobowiązań w imieniu spółki posiadają osoby zarządzające.