Ciekawe informacje

dom

Wełna mineralna- izolacja termiczna i akustyczna w jednym

Nowoczesne budownictwo stawia na coraz bardziej śmiałe i nowoczesne rozwiązania, które mają sprawić, że powstające budynki są idealnie dopasowane do potrzeb ich przyszłych użytkowników. Oczywiście rozwój technik budowlanych z pewnością ma niebagatelne znacznie dla każdego z nas. Możemy bowiem cieszyć się coraz bardziej zaawansowanym i energooszczędnymi budynkami. Jednak wymaga to również stosowania szeroko idących ulepszeń. Coraz częściej wykonuje się tak zwaną fasadę wentylowaną, która wymaga odpowiedniej izolacji termicznej i akustycznej. Co więc warto o niej wiedzieć?

Czym jest fasada wentylowana?

Fasady wentylowane są coraz częściej stosowanym w budownictwie rozwiązaniem. Montuje się je nie tylko w budynkach użyteczności publicznej, ale coraz częściej także i w tradycyjnych gospodarstwach domowych. Jednak czym tak w zasadzie jest ten model fasady? Otóż pomiędzy jej elementami znajdują się pewne szczeliny. Dokładniej przestrzenie pozostawia się pomiędzy izolacją termiczną, a także okładziną elewacyjną. Zastosowanie fasady wentylowanej jednak nie należy do najprostszych rozwiązań, gdyż niezbędne jest spełnienie pewnych wymagań konstrukcyjnych i norm, by rozwiązanie to było bezpieczne dla użytkowników budynku. Niemniej jednak z racji tego, że przez fasadę tą może bardzo skutecznie uciekać ciepło, wówczas niezbędne jest zastosowanie odpowiedniej izolacji termicznej- musi być ona solidna i trwała tak, by ciepło nie wydostawało się na zewnątrz budynku, co może obniżyć energooszczędność domu.

Wełna mineralna idealna na izolację termiczną

Jednym ze sposobów stosowanych przy ocieplaniu tego typu fasad jest wełna mineralna na elewacje wentylowane. Wełna mineralna jest niezwykle sztywnym i spójnym tworzywem, które w przypadku wentylowanych elewacji idealnie się sprawdza i wywiązuje ze swojej roli. Nie da się ukryć, że dzięki zastosowaniu wełny mineralnej, można skutecznie nie tylko ocieplić fasadę, ale także uchronić się przed pokaźnymi stratami ciepła, które wypychane będzie na zewnątrz budynku. Jest to więc niezwykle ekonomiczne rozwiązanie.

Izolacja nie tylko termiczna

Wełna mineralna zastosowana w kontekście wentylowanych elewacji spełnia nie tylko rolę izolacji termicznej. Okazuje się, że skutecznie wywiąże się ona również z roli izolatora akustycznego. Wełna mineralna skutecznie potrafi tłumić dźwięki, przez co te z zewnątrz, nie dostaną się do wnętrza budynku, a także odwrotnie. Jak widać jeden materiał, daje wiele, różnorodnych możliwości, więc jest on niezwykle wszechstronny.