Ciekawe informacje

broń czarnoprochowa

Broń czarnoprochowa – gratka dla pasjonatów

Broń czarnoprochowa jest dostępna w szerokiej ofercie. Pasjonaci i hobbyści mają wybór spośród wielu dostępnych modeli broni. Oferty obejmują także okazy kolekcjonerskie. Ceny zwykle wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Broń czarnoprochowa – charakterystyka

Czarnoprochowce są bronią palną, którą produkowano do końca XIX w. Później pojawiła się broń, która wykorzystywała do zapłonu bezdymny proch. Weszła masowo do użytku, przez co zaczęto rezygnować z broni czarnoprochowej. Obecnie jest ona wyjątkowo popularna w grupach rekonstruktorskich oraz wśród osób pasjonujących się historią militariów. Repliki broni czarnoprochowej są doskonałym sposobem na kontakt z historią militariów oraz strzelectwa. Kupno broni palnej, która została wyprodukowana przed rokiem 1885 oraz jej repliki nie wymagają zezwolenia zgodnie z polskim prawem.

Broń czarnoprochowa – rodzaje

Czarnoprochowce obecnie dostępne w sprzedaży to repliki lub oryginalne egzemplarze, które były produkowane ponad 100 lat temu. Takie produkty są dostępne bez rejestracji oraz bez zezwolenia w Polsce. Pistolety mogą być wyposażone na przykład w zapłon kapiszonowy lub skałkowy.

Zapłon skałkowy opiera się na krzesaniu iskry przy pomocy krzemienia, który jest umiejscowiony między szczękami kurka. Pociągnięcie za spust wywołuje zwolnienie kurka, co umożliwia uderzenie krzemienia o krzesiwo. Efektem jest powstanie iskry, która dociera do panewki z prochem. Powstanie zapłonu wywołuje spalenie prochu, dzięki czemu pocisk zostaje wystrzelony przez pistolet. Zapłon kapiszonowy jest oparty o uderzanie kurka w kapiszon, który jest zamontowany na kominku. To rozwiązanie nowocześniejsze.

Bronią czarnoprochową są również rewolwery. Samuel Colt zapoczątkował pierwszą produkcję na szeroką skalę w roku 1836. Rewolwery miały język spustowy, chowany w szkielecie i pięciokomorowy bębenek. Pierwsze czarnoprochowe rewolwery ładowano przez wylot komory. Kominek znajdował się z tyłu. Dopiero w późniejszym okresie możliwe było ładowanie z tyłu.

Karabiny i muszkiety to długa broń palna. Muszkiety są ładowane od wylotu lufy, czyli odprzodowo. Charakteryzuje je mała szybkostrzelność. Karabiny są krótszymi wersjami muszkietów i były lepiej przystosowane do jazdy konnej.

Broń czarnoprochowa – dostępne modele

Modele broni, które są dostępne to między innymi:

  • rewolwer Pietta Remington New Texas,
  • karabin rewolwerowy Uberti 1858 New Army,
  • pistolet Derringer Lieg,
  • rewolwer Colt Deluxe,
  • rewolwer Pietta Remington New Army Sheriff,
  • sztucer pałacowy z XIX wieku,
  • karabin skałkowy z okresu napoleońskiego.