Ciekawe informacje

Promienniki podczerwieni

Promienniki podczerwieni – kilka ważnych informacji

Promienniki podczerwieni są doskonałym sposobem na ogrzanie konkretnych obszarów domu, a nawet ludzi. Grzejniki na podczerwień są używane w wielu domach, zwłaszcza tych, które są dobrze izolowane przed zimnem. Są one bardzo energooszczędne, co jest jednym z ich największych atutów w porównaniu z innymi metodami ogrzewania. Jeśli szukamy alternatywnej metody ogrzewania, która jest bardziej przystępna niż tradycyjne opcje, takie jak elektryczne grzejniki przypodłogowe, to istnieje kilka powodów, dla których ogrzewanie na podczerwień może być odpowiednie właśnie dla nas.

Zalety korzystania z promienników podczerwieni

  1. Promienniki podczerwieni ogrzewają ludzi i przedmioty, a nie powietrze: chociaż część powietrza może mieszać się z ogrzewanym obiektem, nie jest to konieczne aby promienniki podczerwieni mogły działać. Dzięki temu ten rodzaj ogrzewania jest znacznie bardziej wydajny niż inne, np. tradycyjne grzejniki przypodłogowe, które wymagają wymieszania powietrza z ogrzewaną powierzchnią w celu przeniesienia energii.
  2. Jest to przyjazny dla środowiska sposób ogrzewania domu: chociaż nadal istnieją części, które muszą być produkowane przy użyciu innych materiałów, większość paneli grzewczych na podczerwień jest wykonana z trwałych metali, takich jak aluminium i stal. Po zakupie grzejnika będzie on w świetnym stanie przez lata bez żadnych dodatkowych kosztów.
  3. Jest to dobra wartość w stosunku do kosztów: chociaż ceny różnią się w zależności od rozmiaru i modelu, grzejniki na podczerwień są przystępne cenowo w porównaniu z podobnymi usługami, takimi jak instalacja elektrycznego ciepła bazowego. Zapewniają one również wysoki poziom wygody, ponieważ można je umieścić w dowolnym miejscu, w którym jest źródło zasilania, a maksymalna temperatura nie jest konieczna.

Czy ogrzewanie domu promiennikami podczerwieni jest tanie?

Zanim zainwestujemy w swój pierwszy grzejnik na podczerwień, jest kilka rzeczy, które określają, czy produkt jest dla nas odpowiedni. Chociaż ogrzewanie na podczerwień jest przyjaznym dla środowiska sposobem na ogrzanie określonych części domu na raz, istnieją inne korzyści związane z ich wykorzystaniem. Zanim zainwestujemy w ten rodzaj technologii, rozważmy wszystkie jej różne zalety i wady, abyśmy wiedzieli, czy jest ona odpowiednia dla naszego domu.

Promienniki podczerwieni są świetnym rozwiązaniem dla wielu domów, ponieważ ogrzewają przedmioty i ludzi, a nie powietrze. Jednak czy ogrzewanie domu wyłącznie za pomocą promienników podczerwieni się opłaca? Raczej nie. Pamiętajmy, że urządzenia te do działania wymagają stałego podłączenia pod prąd, co generuje dodatkowe koszty za energię elektryczną. Promienniki na podczerwień są świetnym rozwiązaniem jako dodatkowe, uzupełniające źródło ciepła w domu.

Jak wygląda promiennik podczerwieni?

Promienniki podczerwieni są dostępne w różnych rozmiarach i typach. Niektóre mogą być umieszczone na podłodze, podczas gdy inne są montowane na ścianie. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy zakupić grzejnik odpowiedni dla danej lokalizacji. Promienniki podczerwieni są znacznie mniejsze niż inne systemy grzewcze, więc nadają się do każdego pomieszczenia, w którym znajduje się gniazdko elektryczne.

Gdzie należy umieszczać promienniki podczerwieni?

Promienniki podczerwieni nie powinny być umieszczane bezpośrednio pod oknami lub drzwiami. Ponieważ urządzenia te skupiają się na ogrzewaniu przedmiotów, a nie otaczającego je powietrza, zaleca się umieszczenie ich w pewnej odległości od mebli lub innych przedmiotów. Dzięki temu ciepło unosi się do góry i ogrzewa przedmioty znajdujące się w jego pobliżu.

Promienniki podczerwieni są świetną alternatywą dla droższych systemów grzewczych, takich jak elektryczne grzejniki przypodłogowe. Jeśli chcemy poprawić wydajność swojego domu, a jednocześnie obniżyć miesięczne koszty ogrzewania domu, to promienniki podczerwieni mogą być dla nas odpowiednie.

Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/