Ciekawe informacje

plecak

Jak wybrać plecak dla pierwszoklasisty? – poradnik rodzica

Wybór plecaka dla pierwszoklasisty może być trudny, zwłaszcza jeśli nie jest on przyzwyczajony do noszenia tornistrów. Plecak musi wygodnie układać się na plecach dziecka i mieć wystarczającą ilość szelek, aby nie powodować problemów z postawą, takich jak skolioza.

Jeśli nadal nie jesteś pewien, jaki plecak kupić dla swojego pierwszoklasisty, nie zapominaj, że plecak może się różnić od tornistra. Plecak szkolny często ma cienką wyściółkę na plecach, która może powodować problemy z postawą dziecka. Tornister natomiast ma wyściełane plecy i stelaż w kształcie ramy, który pomaga poprawić postawę dziecka. Jest on cięższy ze względu na sztywną ramę. Warto kupić taki plecak szkolny dla pierwszoklasisty. Nie będzie on zbytnio obciążał kręgosłupa i nie spowoduje skoliozy.

Jaki plecak jest najlepszy dla pierwszoklasisty?

Zwróć uwagę na te ważne aspekty przy zakupie plecaka do szkoły. Dzięki nim Twoje dziecko nie będzie się zapadać. Jest to bardzo ważne, ponieważ pierwszoklasista jest jeszcze mały, a książki i przybory szkolne mogą dużo ważyć. Plecak szkolny powinien posiadać następujące elementy:

 • Wyprofilowane plecy – bez wyściółki nie nadaje się do użytku przez dzieci
 • Rozstaw szelek – powinien być dopasowany do dziecka. Nie powinny zsuwać się z ramion dziecka.
 • Pasy biodrowe – Dzięki nim prosty kręgosłup dziecka zostanie lekko odciążony. Ciężar będzie również równomiernie rozłożony, co wspomaga kręgosłup. Konieczna jest odpowiednia
 • Liczba przegródek – miejsce na przedmioty mniejsze gabarytowo niż książki, np. piórnik czy pudełko z drugim śniadaniem.

Najlepsze plecaki do szkoły

Jeśli szukasz plecaka dla pierwszoklasisty, zabierz dziecko do sklepu, aby przymierzyć różne modele. Plecak musi być idealnie dopasowany do pleców. Powinien mieć wyprofilowaną, usztywnioną część tylną i nie mieć wybrzuszenia w odcinku lędźwiowym. Dzięki temu maluch będzie miał prawidłową postawę. Unikaj plastikowych elementów, ponieważ łatwo je uszkodzić. Plecak szkolny z elementami piankowymi lub gumowymi ułatwi dziecku naukę i przetrwa kilka pierwszych lat.

Te cechy pomogą Ci wybrać najlepszy plecak dla pierwszoklasisty:

 • Plecak do szkoły to 15 procent wagi dziecka. Jego waga nie powinna przekraczać 2 kg. Dziecko ważące 20kg nie powinno nosić więcej niż 2kg.
 • Plecak o odpowiednim profilu powinien mieć usztywniane plecy, system wentylacji, paski, które można zapiąć wokół bioder.
 • Duże szelki plecaka, które można regulować.
 • Materiał na plecaki szkolne, który jest lekki i niełatwy do zniszczenia, najlepiej wodoodporny.
 • Plecak szkolny powinien mieć co najmniej dwie przegrody na zewnątrz, a najlepiej kilka wewnątrz. Jest to miejsce na torbę śniadaniową lub przybory szkolne.
 • Elementy odblaskowe, które pomogą dziecku być widocznym w drodze do szkoły.
 • Dobrym wyborem są gumowe nóżki. Dzięki temu tornister będzie stabilny i nie ulegnie zniszczeniu, jeśli dziecko zostawi go na placu zabaw.

Twoje dziecko powinno być zaangażowane w zakup plecaka szkolnego. Nie tylko ze względu na wybór odpowiedniego rozmiaru i dopasowania, ale również dlatego, że będzie to miało wpływ na jego pewność siebie. Plecak, który wybierze, wpłynie na pewność siebie Twojego dziecka. Będzie się czuło bardziej swobodnie, jeśli przyniesie do szkoły swoją ulubioną postać z kreskówki. Możesz znaleźć tornister lub plecak, do którego dołączone są akcesoria, takie jak worek na kapcie czy piórnik. To często obniży koszt szkolnego wyposażenia, a dziecko będzie zadowolone, że wszystko jest w jednym zestawie.