Ciekawe informacje

Jakie są rodzaje naczyniaków?

Naczyniak to wrodzona lub nabyta anomalia naczyniowa o specjalnej strukturze, która zaliczana jest do nowotworów łagodnych. Co ciekawe, naczyniaki mogą mieć różne rozmiary i dzieli się je na różne rodzaje. Jakie zatem są rodzaje naczyniaków? Odpowiadamy!

Naczyniak rubinowy

Naczyniak rubinowy nazywany także naczyniakiem starczym, to zmiana powstająca na skórze, która nie ma złośliwego charakteru. Ten rodzaj naczyniaka uwidacznia się na skórze w postaci czerwonych gródek i najczęściej można go zauważyć na tułowiu, czy nawet na ramionach. Najczęściej naczyniak rubinowy ma podłoże genetyczne, choć bardzo często jako jego przyczynę wystąpienia podaje się zaburzenia układu hormonalnego. Można leczyć go na wiele różnych sposobów, a jedną z lepszych metod okazuje się leczenie laserowe.

Naczyniak włośniczkowy

Naczyniak włośniczkowy najczęściej dosięga dzieci i objawia się jako czerwona plamka (nazywany bywa również znamieniem truskawkowym). To rodzaj naczyniaka, który pojawia się u małych dzieci i ma tendencję do uwypuklania się i powiększania. Warto jednak zauważyć, że ten rodzaj naczyniaków zwykle zanika we wczesnym okresie dziecięcym, więc rodzice nie powinny panikować.

Naczyniak gwiaździsty

Omawiając naczyniaki, nie sposób pominąć gwiaździstego, czyli łagodnej zmiany, która występuje na powierzchni skóry w postaci czerwonej formacji i rozchodzących się wokół niej sieci naczyń krwionośnych. Swoim wyglądem przypominają promienie, stąd też nazwa gwiaździsty. Ten rodzaj naczyniaka najczęściej występuje w obrębie skóry twarzy, czy tułowia dzieci, często u młodych kobiet. Do jego wystąpienia może dojść na skutek czynników genetycznych, czy hormonalnych. Jednak zdarzają się też przypadki, gdzie naczyniak gwiaździsty to efekt przebytych urazów.

Naczyniak limfatyczny

Naczyniak limfatyczny zaliczany jest do zmian łagodnych, które najczęściej występują na głowie i szyi. Przyczyną ich występowania są zwykle zaburzenia w rozwoju układu limfatycznego i jego to rodzaj naczyniaka, który dosięga jednakowo dzieci, jak i dorosłych w różnym wieku.