Ciekawe informacje

komputer

Kiedy kupić dziecku pierwszy komputer

Dwudziesty pierwszy wiek przyniósł niesamowity rozwój technologiczny. Nasze dzieci mają z owym rozwojem styczność już od pierwszych dni życia. Z czasem zaczynamy się zastanawiać, kiedy podarować im pierwsze komputery? Kiedy w ogóle dopuścić do tego, by mogły swobodnie korzystać ze stron internetowych i wirtualnego świata. To trudne pytania, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jednakże my spróbujemy wskazać ci odpowiednią drogę, którą powinieneś się kierować. Podpowiemy ci także jakie programy antywirusowe najlepiej wybrać oraz czy lepiej kupić komputer stacjonarny, czy przenośny. Nie zwlekaj więc dłużej i sprawdź jaką dawkę wiedzy przygotowaliśmy w tym artykule. Możesz z niego wynieść więcej niż myślisz, dlatego nie odkładaj tej lektury na później.

Kiedy kupić dziecku pierwszy komputer?

Na to pytanie – jak już wspomnieliśmy – nie ma łatwej i jednoznacznej odpowiedzi. Zależy to bowiem od indywidualnego rozwoju dziecka. Musimy intuicyjnie wiedzieć, kiedy dziecko jest na to gotowe. Niektóre pociechy zasiadają do komputera już w wieku dwóch, trzech lat. Inne nie czują nawet naturalnego pociągu to tego typu urządzeń. Jeśli dzieje się to drugie, nie zmuszaj dziecka do spędzania czasu przy telewizorze bądź komputerze. To nie ma najmniejszego sensu. Obserwuj dziecko i jego zainteresowanie elektroniką. Odpowiednio zwiększaj mu przyzwolenie na używanie urządzeń tego typu. Pamiętaj, że w wieku sześciu lat, gdy dziecko pójdzie do zerówki, przedszkola czy szkoły podstawowej naturalnie zetknie się ze światem elektronicznym. Przygotuj go na to wcześniej. Na przykład pokazując mu proste programy takie jak Paint czy Notatnik oraz tłumacząc do czego służą przykładowo programy antywirusowe oraz Internet. Nie pozwól, by dziecko przed pójściem do szkoły pozostało w tych tematach zupełnym laikiem. Możesz pokazać mu jak uruchamiać i zamykać komputer. Pamiętaj, że nie dajesz mu w ten sposób pełnej kontroli nad urządzeniem – zawsze możesz bowiem wprowadzić zabezpieczenia w postaci haseł.

Kontrola rodzicielska – nie rezygnuj z niej nawet w przypadku nastolatków!

Kiedy twoje dzieci podrosną nadal musisz je kontrolować. Szczególnie jeśli chodzi o trzynastoletnie, czternastoletnie czy piętnastoletnie dzieci. W tym wieku odczuwają one przemożną chęć poznawania świata, a nie od dziś wiadomo, że świat cyberprzestrzeni niesie ze sobą nie tylko pozytywne, ale również – niestety – negatywne rzeczy. W tym okresie szczególnie zadbaj o to, by na komputerach czy to domowych, czy przenośnych znalazły się odpowiednie programy antywirusowe.

Komputer przenośny czy komputer stacjonarny – co wybrać?

Wygodniejsza jest oczywiście pierwsza opcja. Jednakże komputery stacjonarne z reguły są trwalsze na różnorodne czynniki zewnętrzne. Sześcioletnie dziecko powinno raczej otrzymać więc komputer stacjonarny, z którego będzie korzystać w wyznaczonych godzinach. Najlepiej, jeśli ustawicie go w pokoju wspólnym, na przykład w salonie. Wtedy będziesz mógł kontrolować swoją pociechę niemalże dwadzieścia cztery godziny na dobę.

Programy antywirusowe – jak wybrać najlepszy?

Aby wybrać najlepsze programy antywirusowe warto przede wszystkim skontaktować się z dobrym informatykiem. Można również podpytać znajomych lub poczytać informacje na ten temat w Internecie. Pamiętaj jednak, że w ostatnim przypadku najbardziej zaufanym źródłem są profesjonalne strony internetowe. Ostatnie czym możesz się sugerować – ale w najmniejszym stopniu – to opinie na forach internetowych. Tam jednak nie masz stuprocentowej pewności, że podane informacje są kompetentne i sprawdzone. W każdym razie najlepiej będzie dopytać się o owe informacje profesjonalisty pracującego w tym fachu. Dobre programy antywirusowe zagwarantują bezpieczeństwo tobie i twojej rodzinie. Stanowczo musisz posiadać jeden z nich na swoim dysku.

Jak widzisz, kwestia zakupu pierwszego komputera wcale nie jest taka niemożliwa do rozwiązania. Pamiętaj jednak, by zastosować się do naszych rad. A więc przede wszystkim – kontrola rodzicielska, nadzór również nad dzieckiem nastoletnim oraz, co być może najważniejsze, profesjonalne i sprawdzone programy antywirusowe znajdujące się w pamięci twojego komputera. Stosując się do podanych zaleceń nie masz się o co martwić. Pamiętaj jednak również, by zapewnić dziecku odpowiednią dawkę rozrywki także poza domem. Komputer nie może stać się jego całym światem. Dobrze też, gdy pociecha nie widzi ciebie zbyt często przy tym urządzeniu. Przede wszystkim dlatego, że to właśnie ciebie chce naśladować w najmłodszych latach życia.