Ciekawe informacje

maska spawalnicza

Maska spawalnicza – jaką kupić?

Maska spawalnicza spełnia niezwykle istotną rolę dosłownie w każdym warsztacie samochodowym, a także w warsztacie spawalniczym. Okazuje się, że jej głównym zadaniem jest przede wszystkim ochrona wzroku, a także innych części twarzy pracownika w momencie, kiedy wykonuje on prace spawalnicze. Jednak rynek obecnie oferuje bardzo szerokie grono tego typu akcesoriów, więc wybór odpowiedniego z nich z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Wobec tego na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Maska spawalnicza – jak ją dobrać?

Maska spawalnicza, o ile będzie ona odpowiednio dobrana, wówczas spełni należycie swoją rolę związaną z ochroną spawacza. Niemniej jednak, jak już zostało to wspomniane, obecnie na ryku występuje wiele rodzajów tego typu przyłbic i każda z nich ma swoje, odmienne cechy. Wobec tego jak dobrać maskę spawalniczą? Otóż warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jej najważniejszy parametr, którym jest stopień zaciemnienia. Okazuje się, że w zależności od wybranego modelu, będą oferowały one inny zakres. Trzeba go odpowiednio dopasować głównie do wartości prądu spawania. Można powiedzieć, że im większy, a także precyzyjniejszy poziom zaciemnienia, tym o wiele bardziej zróżnicowanego prądu może używać spawacz. W związku z tym przełoży się to na niezwykle wysoki poziom ochrony, a także będzie on optymalnie dostosowany do metody spawania i intensywności.

W przypadku parametru zaciemnienia, warto się nieco bardziej przyjrzeć automatycznym maskom spawalniczym. Dlaczego? Otóż może on nawet wynosić od 6 do 13 DIN. Analogicznie to właśnie najwyższa wartość DIN zapewni najwyższy poziom ochrony, a także poradzi sobie z ochroną w momencie, kiedy spawacz korzysta z prądu o mocy ponad 350 A. Warto pamiętać również o tym, że w przypadku osób, które mają wady wzroku, wybranie wysokiego poziomu zaciemnienia znacznie utrudni im pracę. Wówczas warto się zdecydować na modele o niższym zakresie. Wybór odpowiedniej maski spawalniczej musi być również uwarunkowany charakterem pracy. Jeśli spawanie jest jedynie sporadyczny zajęciem, wówczas nie ma sensu inwestować w sprzęt dla profesjonalistów.

Czym kierować się przy zakupie maski spawalniczej?

Maska spawalnicza ma być dopasowana do charakteru pracy i jej częstotliwości, a także do samej metody spawania. Jeśli głównie wykorzystuje się metody MIG/MAG czy też metodę MMA wówczas maska spawalnicza samościemniająca, wyposażona dodatkowo w dwa sensory i regulację zaciemnienia będzie odpowiednia. W przypadku spawania metodą TIG, niezbędna może okazać się maska spawalnicza wyposażona w cztery, dodatkowe czujniki.