Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to złożona i groźna choroba cywilizacyjna, znajdująca się obecnie na czwartym miejscu na liście najczęstszych przyczyn zgonów; warto zaznaczyć, że w latach dziewięćdziesiątych było to miejsce szóste. Oznacza to, że w ciągu zaledwie trzydziestu lat, częstość występowania POChP w populacji istotnie wzrosła , dotykając niemal 400 milionów ludzi na całym świecie. Jeśli zatem zastanawiasz się, czy jesteś w grupie ryzyka, znajdujesz się w odpowiednim miejscu, by poszerzyć swoją wiedzę o Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc. W tym artykule wyjaśnimy Ci, co to jest POChP i jaki jest profil przeciętnej osoby chorującej na wskazaną chorobę. Omówimy również podstawowe objawy oraz przyczyny Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Brzmi interesująco? W takim razie serdecznie zapraszamy do lektury poniższego tekstu.
POChP – Co to jest? – Wyjaśnienie pojęcia obturacji
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, jak sama nazwa wskazuje, jest przewlekłą chorobą układu oddechowego, charakteryzującą się postępującym przebiegiem. I choć definicja POChP dla części osób jest jasna, sądzimy, że warto zatrzymać się na moment przy słowie „obturacja”, które w dalszym ciągu często wzbudza niepokój i konsternację. Czym zatem jest obturacja?
Obturacja – Medyczne określenie zwężenia. W przypadku Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc mowa o zwężeniu dróg oddechowych pacjenta co w konsekwencji prowadzi do ograniczenia przepływu powietrza.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na portalu Oddychajmy.pl: https://oddychajmy.pl/video/pochp-co-to-za-choroba/. Jeśli zatem chcesz poszerzyć swoją wiedzę z zakresu chorób płuc, kliknij we wskazany link i czerp aktualne informacje ze sprawdzonego źródła.
Najczęstsze objawy Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc
Dobrze – wiesz już, co to jest POChP. W kolejnej części artykułu wskażemy Ci podstawowe objawy omawianej przez nas choroby. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótką listę, która pomoże Ci zweryfikować, czy Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może dotyczyć właśnie Ciebie:
- Przewlekły kaszel i duszność – Osoby chore na POChP każdego dnia odczuwają objawy choroby. Za jeden z pierwszych i najbardziej uciążliwych objawów uznaje się przewlekły kaszel oraz duszność, czyli subiektywne uczucie braku powietrza.
- Odkrztuszanie plwociny – Plwocina jest charakterystyczną, między innymi dla Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, wydzieliną płucną, która zawiera w sobie ślinę, resztki pokarmowe oraz komórki złuszczonego nabłonka. W późniejszych etapach choroby w plwocinie może występować także krew lub ropa oraz drobnoustroje chorobotwórcze.
- Obniżona tolerancja wysiłku – Kaszel, duszność i wydzielina płucna – wszystkie te objawy prowadzą do tak zwanej obniżonej tolerancji wysiłku, czyli do spadku kondycji fizycznej. W efekcie chorzy na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc nierzadko rezygnują z aktywnego trybu życia, obawiając się kolejnego ataku kaszlu lub duszności.
Warto zaznaczyć, że u wielu osób Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc pozostaje nierozpoznana. Rozwija się ona bowiem latami, a początkowe objawy są zwykle mało dokuczliwe, co odwleka w czasie decyzję o wizycie u lekarza i podjęciu leczenia. Pomimo iż POChP powoduje nieodwracalne zmiany w drogach oddechowych, jest to choroba poddająca się profilaktyce i leczeniu. Odpowiednio dobrana i prawidłowo stosowana terapia może zmniejszyć nasilenie objawów i poprawić jakość życia pacjenta.
Czy jesteś w grupie ryzyka? – Co to jest POChP?
Statystyki wskazują, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Panie; stanowią ponad 30% spośród wszystkich zdiagnozowanych pacjentów. I choć omawiana przez nas choroba dotyka głównie osoby starsze, należy podejrzewać ją u każdej osoby, która ukończyła czterdziesty rok życia. Szczególnie narażone są osoby uzależnione od palenia wyrobów tytoniowych lub często przebywające w zanieczyszczonym środowisku (mowa zarówno o zanieczyszczeniach komunikacyjnych i przemysłowych, jak i o biernym paleniu papierosów). Jeśli zatem od pewnego czasu występuje przewlekły kaszel lub duszność, a dodatkowo wiesz, że wskazane powyżej czynniki dotyczą właśnie Ciebie, warto zaczerpnąć rady specjalisty.
POChP – Co to jest? – Podsumowanie
W tym artykule wyjaśniliśmy Ci, co to jest POChP i omówiliśmy najczęstsze objawy wskazanej jednostki chorobowej. Zaprezentowaliśmy również grupę ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc i wskazaliśmy jej podstawowe przyczyny. Jeśli zatem odczuwasz nawracający kaszel i duszność lub zmagasz się z odkrztuszaniem plwociny, wejdź na wskazaną powyżej stronę internetową i rozwiąż test oceny ryzyka https://oddychajmy.pl/test-oceny-ryzyka-pochp. Zawiera on cztery proste pytania, które mogą pomóc Ci określić, czy POChP może dotyczyć właśnie Ciebie. Pamiętaj, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest chorobą nieuleczalną, którą jednak można z powodzeniem leczyć, ograniczając tym samym jej objawy. Warto zatem zaczerpnąć rady specjalisty i zastosować odpowiednią terapię, która może istotnie podnieść komfort życia pacjenta.