Podstawą prawidłowego i sprawnego funkcjonowania większości gałęzi przemysłu w dzisiejszej rzeczywistości stanowi hydraulika siłowa. Ta technologia pozwala na uzyskiwanie trwałych efektów z użyciem niewielkiego nakładu siły człowieka, ponieważ działanie maszyn budowlanych opartych na tym systemie pozwala na przenoszenie bardzo dużych ciężarów. Co więcej, wykonywane ruchy są zadziwiająco precyzyjne. Oprócz tego, urządzenia te są w stanie pracować wiele godzin w różnych warunkach, ponieważ są bardzo wytrzymałe i odporne na działanie czynników mechanicznych czy atmosferycznych. Maszyny te znajdują zastosowanie w takich dziedzinach jak rolnictwo, górnictwo, leśnictwo czy drogownictwo, skutecznie usprawniając postęp prac. Cały mechanizm składa się z wielu części, których wspólne działanie sprawia, że maszyna działa bez zarzutu, i o które trzeba dbać z należytą starannością. Jednak to pompa hydrauliczna jest głównym i najważniejszym elementem układu hydraulicznego, bez którego wszystkie pozostałe części nie są w stanie funkcjonować.
Jak zbudowana jest pompa hydrauliczna
Prostota i funkcjonalność to główne cechy budowy pompy hydraulicznej, które wpływają na jej niezawodność. Można wyróżnić kilka typów pomp hydraulicznych, takich jak osiowa, promieniowa, łopatkowa, zębata i śrubowa. Najczęściej wybieraną pompą jest pompa hydrauliczna zębata – stanowi około 75% wybieranych pomp, bo jest najprostsza w budowie. Na jej budowę składają się:
- koła zębate,
- korpus,
- pilot,
- pokrywa,
- przełącznik hydrauliczny.
Pomimo prostej budowy, wszystkie elementy są wykonane bardzo starannie i dopasowane są względem siebie z dokładnością do tysięcznej milimetra. W tym przypadku ich regularna regeneracja jest niezbędna, bo przy tak intensywnej pracy, jaką wykonuje na co dzień pompa hydrauliczna, komponenty ulegają ścieraniu, co prowadzi to do powstawania luzów. To z kolei może doprowadzić do wnikania zanieczyszczeń do wnętrza urządzenia, w efekcie doprowadzając do powstania poważnej awarii.
Podstawową funkcją pompy hydraulicznej jest przemiana energii mechanicznej w energię hydrauliczną. Pompa, otrzymując energię wytworzoną przez silnik mechaniczny lub elektryczny, wtłacza czynnik roboczy, czyli najczęściej olej lub płyn hydrauliczny, do układu. Olej, przemieszczając się połączonymi ze sobą przewodami, dociera do poszczególnych części i wprawia je w ruch, napędzając cały mechanizm.
Regeneracja pomp hydraulicznych
W momencie wystąpienia awarii, kluczowe znaczenie ma to, na jaki serwis się zdecydujemy. Przede wszystkim należy wezwać go, gdy tylko zauważymy, że coś nietypowego dzieje się z urządzeniem. Profesjonalny serwisant, reprezentujący rzetelny serwis regeneracji pomp hydraulicznych, powinien przeprowadzić szczegółowe rozpoznanie, które ukaże, gdzie leży źródło problemu. Kolejnym krokiem jest ustalenie zakresu prac oraz wycena. Zdarza się tak, że przy niewielkim uszkodzeniu istnieje możliwość wymiany drobnego elementu, który mógł spowodować awarię, jednak częściej konieczne jest przeprowadzenie pełnej regeneracji pompy hydraulicznej, co wymaga zabrania podzespołu na warsztat. Przy wyborze serwisu pomp hydraulicznych warto też zainteresować się tym, czy dana firma wyposażona jest w sprzęt umożliwiający testy diagnostyczne. Pozwala to na sprawdzenie, czy pompa będzie w stanie posłużyć nam przez dłuższy czas po wykonaniu naprawy. Oprócz regeneracji pompy hydraulicznej możliwe są dwie opcje. Możemy kupić nową pompę hydrauliczną lub zdecydować się na wymianę naszej uszkodzonej pompy na inną, wcześniej zregenerowaną w serwisie. Pierwsza z możliwości oferuje nam otrzymanie zupełnie nowego podzespołu, który zdecydowanie pozytywnie wpłynie na jakość pracy całej maszyny. Tu warto wiedzieć, że zakup nowej pompy wiąże się z dość wysokim kosztem, bo może on sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kolejnym aspektem wartym rozważenia jest to, że czas oczekiwania na nową pompę może być bardzo długi, ponieważ jest ona w większości przypadków sprowadzana spoza granic kraju. Pompa dostępna w serwisie to część, która uległa wcześniejszej regeneracji i w zasadzie czeka na nowego właściciela, więc jest dostępna od ręki. Dodatkowo większość firm oferuje sześciomiesięczną gwarancję na zregenerowany sprzęt.
Czy kupno nowej pompy hydraulicznej się opłaca?
Można powiedzieć, że oba rozwiązania niosą ze sobą opłacalne efekty. Decyzja o zakupie nowej pompy wymaga od nas dużych możliwości finansowych, a także dużego zapasu czasu na wykonanie usługi. Nowa pompa to przyszłościowa inwestycja i możemy mieć pewność, że posłuży kilka dobrych lat. Z kolei kupno pompy po regeneracji pozwala na uzyskanie jej natychmiast, a co za tym idzie, nie grozi nam przestój spowodowany wyłączeniem z użytku jednej z maszyn. Bardzo częstą praktyką jest sporządzanie umów, w których zostaje ściśle określony czas zakończenia prac, a jego przekroczenie niesie ze sobą spore kary finansowe. Wybór pompy po regeneracji z pewnością uchroni nas przed tym, a dodatkowo otrzymujemy sprawnie działający sprzęt, za dużo mniejsze pieniądze, który równie dobrze posłuży nam przez dłuższy czas. Aby utrzymać wszystkie urządzenia w dobrym stanie technicznym i w przyszłości uniknąć poważnych awarii, warto podjąć stałą współpracę z profesjonalnym serwisem pomp hydraulicznych, który regularnie będzie serwisował nasze maszyny.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/