Ciekawe informacje

izolacja balkonu

Prawidłowa izolacja balkonu. Zdradzamy, jak zrobić ją dobrze!

Prawidłowo wykonana izolacja balkonu skutecznie chroni przed destrukcyjnym wpływem wilgoci oraz czynników otoczenia. Podstawą jest fachowy dobór materiałów, ponieważ to właśnie one wpływają na efekt końcowy. Usługa powinna zostać zrealizowana przez doświadczonych oraz wykwalifikowanych ekspertów. Łatwo tutaj popełnić błąd, który może skutkować przeciekaniem konstrukcji. Oszczędzanie na jakości nie jest dobrym pomysłem! Poniżej zamieszczono zbiór praktycznych informacji, które mogą okazać się pomocne.

Dlaczego izolacja balkonu nie zawsze jest skuteczna?

Wadliwa izolacja balkonu to powszechne zjawisko, które najczęściej jest wynikiem pomyłek popełnianych przez wykonawców. Winne mogą być także niskiej jakości materiały o słabych parametrach użytkowych. Nie obowiązują tutaj takie standardy, jak np. podczas wykonywania zadaszenia. Faktem jest, że izolacja nie musi spełniać szeregu rygorystycznych norm, więc jakość jej wykonania nierzadko pozostawia wiele do życzenia. Trzeba również dodać, że większość zleceniodawców nie posiada dostatecznej wiedzy na temat izolacji balkonu, więc nie potrafią samodzielnie zweryfikować, czy usługa została wykonana prawidłowo. Jedno jest pewne – wybór odpowiedniej ekipy budowlanej/remontowej to połowa sukcesu.

Czy izolacja balkonu jest obowiązkowa?

Na samym początku warto jest wyjaśnić, za co odpowiada izolacja balkonu. To właśnie ona chroni konstrukcję przed negatywnym oddziaływaniem czynników pogodowych. Szczególnym zagrożeniem jest niska temperatura, deszcz czy też śnieg. Należy mieć świadomość, że wilgoć może obniżyć żywotność konstrukcji, przez co stanie się ona podatna na uszkodzenia mechaniczne. Wszystko to sprawia, że izolacja balkonu lub tarasu to obowiązkowy element, z którego nie można zrezygnować.

Jakie są skutki nieszczelnej izolacji balkonu?

Nieszczelna izolacja balkonu niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Nie można jednoznacznie powiedzieć, kiedy pojawią się pierwsze niepokojące objawy. W przypadku konstrukcji wyeksponowanej na szkodliwe warunki pogodowe dzieje się to dość szybko. Do skutków omawianego zjawiska można zaliczyć m.in.:

  • pęknięcia płytek spowodowane zamrażaniem wody,
  • przeciekanie wody (np. z górnego balkonu na dolny),
  • zawilgocenia, zapleśnienia ścian,
  • nasączenie posadzki wilgocią,
  • pogorszenie stanu wizualnego podłoża (np. odbarwienie płytek).

Nie każdy wie, że taka konstrukcja może się zapaść, więc stanowi realne zagrożenie dla życia oraz zdrowia! Decyzja o przeprowadzeniu prac modernizacyjnych powinna zostać podjęta możliwie najszybciej.

Jakie materiały wykorzystywane są do izolacji balkonów?

Do izolacji balkonów stosowane są różnorodne materiały, a podstawą jest to, aby zostały one trafnie dopasowane do rodzaju konstrukcji, a także miejsca eksploatacji. Poniżej zaprezentowano trzy najpopularniejsze produkty, które są godne zainteresowania.

  • Szlam mineralny – to cementowa zaprawa wzbogacona polimerami. Dużym zainteresowaniem cieszą się produkty posiadające w swoim składzie płynną żywicę polimerową. Elastyczna powłoka cechuje się satysfakcjonującą odpornością na zamrażanie oraz rozmrażanie. Nie wykazuje ona podatności na pęknięcia lub wykruszanie.
  • Maty i taśmy uszczelniające – zapewniają niezwykle proste montaż. Są wytwarzane z m.in. polipropylenu, silikonu, polietylenu. Mogą one stanowić dopełnienie izolacji wykonanej z innego materiału. Omawiane produkty są tanie, jednak ich żywotność nie znajduje się na najwyższym poziomie.
  • Pianka poliuretanowa – wyróżnia się maksymalną skutecznością. Doskonale chroni przed wilgocią oraz zmiennymi temperaturami. Dzięki niej konstrukcja zyskuje na wytrzymałości. Dodatkową zaletą pianki PUR jest fakt, że zapewnia ona także nieprzeciętną izolację cieplną oraz akustyczną. Brak toksycznych związków w składzie sprawia, że opisywane tworzywo jest przyjazne ludziom oraz środowisku naturalnemu. Nie stanowi ono także zagrożenia dla alergików. Pianka poliuretanowa jest wyjątkowo lekka, więc nie stanowi zbędnego obciążenia dla konstrukcji.

__________________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Izolmax