Ciekawe informacje

alkoholizm

Dlaczego alkohol uzależnia?

Alkoholizm jest chorobą, która wymaga leczenia. Wielu alkoholików odmawia pomocy, reaguje na nią wręcz agresywnym zachowaniem. Życie z osobą uzależnioną od alkoholu jest niezwykle trudne, często mówi się także o współuzależnieniu. Alkohol jest powszechnie dostępny, spożywa go wiele osób, ale nie każdy się uzależnia. Pojawia się wobec tego pytanie, co ma wpływ na to, że staje się on dla niektórych czymś najważniejszym w życiu.

Co sprawia, że uzależniamy się od alkoholu?

Alkohol jest używką, która może uzależnić w takim stopniu, że chory nie będzie w stanie normalnie bez niego funkcjonować. Przy zaawansowanej chorobie alkoholowej każde odstawienie używki kończy się wystąpieniem szeregu dokuczliwych objawów, które wręcz zmuszają do przerwania abstynencji. Uzależnienie od alkoholu to jeden z najtrudniejszych nałogów – przyczynia się on do wyniszczenia organizmu, w wielu przypadkach można mówić wręcz o utracie wrażliwości na fundamentalne wartości życiowe. Bez profesjonalnej pomocy trudno o powrót do zdrowia. Trzeba też pamiętać, że nawet po zerwaniu z uzależnieniem, na zawsze pozostaje się alkoholikiem i istnieje ryzyko powrotu do picia. Czasem wystarczy najmniejsza sytuacja lub emocja, aby wszystko zaczęło się od początku.

Wiele osób traktuje alkohol jako coś w rodzaju nagrody, sposobu na poprawienie sobie samopoczucia, oderwanie się od problemów dnia codziennego, zredukowanie stresu. Alkoholikowi niełatwo przyznać się nawet przed samym sobą, że ma problem z alkoholem, a jeszcze większe trudności napotyka w przypadku bliskich mu osób. Alkohol uzależnia zarówno biologicznie, jak i psychicznie. Niektórzy sięgają po wysokoprocentowe trunki w celu zaimponowania innym, chęci przynależności do określonej grupy, zyskania nowych znajomych. Traktują picie alkoholu jako sposób na stłumienie emocji, rodzaj buntu. Nadmierne sięganie po alkohol często obserwuje się u osób z niską samooceną, co ma służyć dodaniu pewności siebie i siły. Trudności w relacjach międzyludzkich, zaburzony rozwój osobowości, uczucie niepokoju i stresu, traumy – wszystko to może stać się przyczyną alkoholizmu. Alkohol oddziałuje na układ nerwowy, powoduje stan euforii i przyjemnego rozluźnienia, pobudza. Wiele osób nie jest w stanie czuć się tak bez alkoholu, dlatego sięga po niego oraz częściej i w coraz większych ilościach, bo zwiększa się na niego tolerancja. Uzależnienie alkoholowe może być też skutkiem zaburzeń psychicznych, stanowić ucieczkę od rzeczywistości, życiowych problemów. Dla niektórych alkohol staje się magicznym lekarstwem na wszystko, ale z czasem pułapką.

Po czym poznać problem z alkoholem?

Alkoholizm często rozwija się latami. Otoczenie uzależnionego może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że dzieje się coś niepokojącego – pierwsze oznaki alkoholizmu są często przeoczane. Na początku picie alkoholu działa odprężająco, sprawia przyjemność, poprawia samopoczucie, redukuje napięcie i stres, jednym słowem służy odprężeniu. Z czasem osoba uzależniona zaczyna traktować alkohol jako najskuteczniejszy i najszybszy sposób na oderwanie się od problemów dnia codziennego, szarej rzeczywistości. Niestety coraz większa konsumpcja alkoholu zwiększa tolerancję na niego, przez co chory musi pić coraz częściej i więcej, aby uzyskać taki sam efekt upojenia. W końcu traci rozeznanie w tym, ile pije i co się z nim dzieje. Pojawiają się luki w pamięci i to już przy niewielkiej ilości alkoholu. Kolejną oznaką będzie utrata kontroli nad spożywaniem alkoholu, niemożność powstrzymania się od picia. Staje się on dla alkoholika głównym celem w życiu, okresy trzeźwości stają się coraz rzadsze, aż ostatecznie chory pije bez umiaru i nie jest w stanie odstawić nałogu. Do objawów uzależnienia zalicza się głód alkoholowy, zespół abstynencyjny, zwiększenie tolerancji na alkohol, upośledzoną zdolność do kontrolowania swoich zachowań związanych z piciem, skupianie się na piciu, nawracające stany depresyjne, wahania nastroju, stany lękowe, drażliwość, wybuchowość, obojętność uczuciową, apatię i chroniczne zmęczenie, postrzeganie rzeczywistości w sposób nieracjonalny.

____________________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości ośrodka leczenia alkoholizmu – Terapie Tu i Teraz