Jeśli jesteś jedną z tych osób, która dostaje mdłości na myśl o wizycie u stomatologa, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Coraz więcej gabinetów stomatologicznych nawiązuje współpracę ze specjalistami od anestezjologii, by w jak najbardziej komfortowych warunkach – zarówno dla pacjenta jak i dentysty – przeprowadzić zabieg. Jednym z takich miejsc jest Centrum Stomatologii CitoMed, w którym dentyści z Torunia współpracują z anestezjologami z CitoCare.
Jednak przed wybraniem się na zabieg pod narkozą zalecane jest zapoznanie się z tematem. Czy u każdego można stosować narkozę? W jakich warunkach przeprowadzane są zabiegi stomatologiczne? Komu właściwie jest zalecany zabieg w narkozie? Na wszystkie pytania odpowiemy w niniejszym artykule.
Zabiegi wykonywane w znieczuleniu ogólnym
Tak naprawdę każdy zabieg stomatologiczny można wykonać pod narkozą, jeśli dentysta ma do czynienia z osobami utrudniającymi przeprowadzenie operacji (np. osoby chore psychicznie lub małe dzieci). Najczęściej jednak narkoza jest zalecana w trudniejszych przypadkach, takich jak ekstrakcja “ósemek” zrośniętych z kością, wyrywanie zębów, leczenie kanałowe, wszczepianie implantów czy ekstrakcje mnogie. Centrum Stomatologii Citocare wykonuje również zabiegi stomatologiczne w narkozie na zębach znajdujących się pod zatoką szczękową, do których dostęp jest szczególnie utrudniony oraz przy operacji usuwania zmian zatoki szczękowej lub wyłuszczenia torbieli. Narkozę podaje się pacjentowi drogą dożylną lub też dodatkowo wziewną przez anestezjologa.
Czy zabiegi stomatologiczne pod narkozą są bezpieczne?
Przed interwencją chirurgiczną dentysta ma obowiązek przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem na temat historii jego chorób oraz wykonać wraz z anestezjologiem niezbędne badania mające określić, czy dany pacjent kwalifikuje się do zabiegu stomatologicznego pod narkozą. Zespół stomatologów i anestezjologów współpracuje ze sobą podczas zabiegu: oprócz dentysty i anestezjologa o bezpieczeństwo pacjenta dba również asystentka stomatologa oraz pielęgniarka anestezjologiczna. Po wykonaniu zabiegu personel medyczny czuwa nad pacjentem aż do jego całkowitego wybudzenia się.
Jak przygotować się na zabieg?
Aby zabieg mógł zostać przeprowadzony bez zbędnych komplikacji i utrudnień, sam pacjent powinien do niego odpowiednio się przygotować. Należy pamiętać o odstawieniu środków nasilających krwawienie (np. aspiryny) przynajmniej 5 dni przed interwencją chirurgiczną. Na 6 godzin przed zabiegiem trzeba zrezygnować z posiłku, by uniknąć wymiotów pooperacyjnych, a na 4 godziny wcześniej nie jest zalecane również przyjmowanie płynów. W dniu operacji nie powinno się palić papierosów lub innych wyrobów tytoniowych.
Stomatolog CitoCare w Toruniu – bez bólu, bez nerwów
Centrum Stomatologii CitoCare oferuje zabiegi stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym przede wszystkim osobom cierpiącym na dentofobię (paniczny lęk przed wizytą u dentysty). Zabiegi tego typu stosuje się też u pacjentów zakwalifikowanych do ekstrakcji mnogich; u osób cierpiących na choroby neurologiczne, u których stres mógłby wywołać pogorszenie zdrowia; u dzieci, szczególnie nadpobudliwych oraz u osób chorych psychicznie, które nie potrafią współpracować z lekarzem. Na zabieg pod narkozą mogą zdecydować się również pacjenci, którym po prostu zależy na wykonaniu kilku zabiegów jednocześnie, bez bólu i stresu.
Zdaj się na specjalistów w zakresie stomatologii w Toruniu! Dzięki bezbolesnym i bezstresowym zabiegom stomatologicznym pod narkozą możesz zapomnieć o lęku i komfortowo powrócić do codziennego funkcjonowania.