Ciekawe informacje

farby akwarelowe

Farby akwarelowe – jak nimi malować?

Malowanie akwarelami to dla wielu z nas prawdziwe wyzwanie. Nie bez powodu ten rodzaj farb tak często odradzany jest początkującym w dziedzinie plastyki. Technika akwareli pozwala jednak na wyczarowanie prawdziwie magicznych grafik i obrazów, których nie da się uzyskać przy pomocy innego rodzaju farb. Jednak farby akwarelowe często są pomijane i odradzane. Zupełnie niesłusznie! Oto kilka prostych porad, jak można nimi skutecznie malować.

Malujesz farbami akwarelowymi? Zacznij od jasnego koloru!

Farby akwarelowe z pewnością są maksymalnie specyficzne. Jeśli jednak chcemy odkryć drzemiący w nich potencjał i co najważniejsze, stworzyć prawdziwe arcydzieło, to trzeba opanować do perfekcji technikę malowania farbami akwarelowymi. Przede wszystkim podstawowa zasada brzmi: zacznij od jasnego koloru. Prawdą jest, że farby akrylowe należy nakładać od najjaśniejszej do najciemniejszej barwy. Warto pamiętać, że w przypadku farb akwarelowych, nawet zaschnięty pigment w kilka sekund może być aktywowany np. pod wpływem wody, a to zgotuje nam niemiłą niespodziankę na papierze. Jeśli w pierwszej kolejności nałożymy ciemny barwnik, a następnie barwnik jasny, to możemy mieć pewność, że z naszego czarnego czy innego ciemnego koloru, nie pozostanie zupełnie nic. Pamiętajmy, że farby akwarelowe są transparentne, więc nie da się zakryć ciemnego koloru innym pigmentem.

Pamiętaj, by przy farbach akwarelowych kontrolować przepływ wody

Farby akwarelowe często są nazywane farbami do malowania “na mokro”. Rzeczywiście, malowanie farbami akwarelowymi wymaga osobnego pojemnika z wodą. Niemniej jednak powinniśmy stale kontrolować jej przepływ i wykorzystanie. Zbyt dużo wody szybko rozpuści pigment farb akwarelowych i nie uzyskamy w ten sposób pożądanego efektu. Z kolei jeśli wykorzystamy zbyt mało wody, to farby akwarelowe nie będą się “zachowywać” na papierze w taki sposób jak powinny. Wobec tego kontrolowanie przepływu wody jest podstawową zasadą przy malowaniu akwarelami.

Nakładaj kilka warstw farb akwarelowych

Jeśli przy pomocy farb akwarelowych, chcemy uzyskać wyrazisty i żywy kolor, wówczas musimy poświęcić czas na malowanie warstwowe. W przypadku akwareli lepiej jest zrezygnować z nakładania jednej, kryjącej warstwy. Nie pozwoli ona na dynamiczny efekt. Nakładanie kilku warstw farb akwarelowych zaś pozwoli zachować o wiele lepszą kontrolę nad tym, co rzeczywiście dzieje się na papierze. Wówczas można również dowolnie pracować tonacją barw i wykorzystać w pożądany sposób biel kartki.