Ciekawe informacje

dzierganie

Co jest potrzebne do robienia na drutach?

Dzierganie na drutach to ostatnio dosyć modne hobby, które z każdym rokiem zyskuje na popularności. Obecnie ceni się w pełni oryginalne i wyjątkowe rękodzieła, takie jak elementy ubrań czy wystroju. Dodatkowo projekty tego rodzaju mogą stanowić ciekawy sposób na zarobek. Niemniej jednak nauka dziergania na drutach nie zawsze przychodzi łatwo. Oprócz ogromnej cierpliwości i skrupulatności, trzeba także dysponować odpowiednimi narzędziami i materiałami. Co konkretnie będzie potrzebne? Omówimy to w dzisiejszym artykule!

Jakie druty do dziergania wybrać?

W pierwszej kolejności trzeba wziąć pod uwagę zakup odpowiednich drutów dziewiarskich. Na rynku znajdziemy ich całe mnóstwo i niestety wybór tych najlepszych nie jest bez znaczenia. W zależności od rodzaju drutów, pracuje się nimi nieco inaczej. Wynika to ze specyficznych właściwości tych drutów. Dla przykładu druty metalowe są bardzo sztywne i ostre, podczas gdy druty drewniane czy bambusowe pozostają bardziej elastyczne i są przy tym ciepłe w dotyku. Dochodzi do tego śliskość powierzchni drutów, przez co z jednych oczka spadają bardziej swobodnie, a z innych z większym oporem. Wszystkie te czynniki sprawiają, że rozpoczynając przygodę z robieniem na drutach, musimy dobrze przemyśleć który rodzaj drutów wybrać.

Jakie włókno do robienia na drutach wybrać?

Drugą potrzebną rzeczą do dziergania jest włókno. Do dyspozycji knitterów są przeróżne muliny, kordonki i włóczki. Mowa tutaj nie tylko o wielu wariantach kolorystycznych, ale również i rodzajach materiałów. W sprzedaży są m.in. włókna wykonane z wełny, bawełny, bambusa czy też surowców pochodzenia syntetycznego jak akryl. Tutaj również wybór nie jest taki prosty, ponieważ jedne włóczki lepiej sprawdzą się w przypadku zimowych ubrań, a inne cechuje duża przewiewność i lekkość, przez co zalecane będą na elementy odzieży letniej. Ponadto niektóre włóczki mogą okazać się nieco bardziej gryzące od innych, a także mniej lub bardziej mechacić się.

Gdzie kupić druty i włóczki?

Obecnie bez trudu znajdziemy blisko nas stacjonarne sklepy pasmanteryjne. Oczywiście wszystko możemy zamówić również przez internet. Wszelkie narzędzia i akcesoria dziewiarskie dostępne są w sklepie pasjanitka.pl. Fani rękodzielnictwa kupią tam m.in. włóczki, kordonki, muliny, druty na żyłce, sznurek bawełniany 3 mm i wiele więcej! Co ważne, dzierganie na drutach nie jest kosztowne, ponieważ podstawowy zestaw do dziergania kupimy już za kilkadziesiąt złotych.