Ciekawe informacje

ziemniak

Podział ziemniaków ze względu na zastosowanie

Ziemniaki mogą mieć różne zastosowanie, niektóre odmiany są doskonałe na frytki, a z innych robi się placki ziemniaczane. Podział tych roślin jest zwykle związany ze zwartością skrobi. Bulwy mogą mieć też inny kolor miąższu oraz skórki. Występują odmiany ziemniaków o skórce jasnej, ale są też takie, które wyróżniają się czerwoną lub fioletową skórką. Ziemniaki sadzeniaki dzieli się też ze względu na czas plonowania, mogą to być odmiany wczesne lub późne. Wczesne odmiany ziemniaków uzyskuje się już w połowie lata. Charakteryzują się cienką skórką, dlatego nie nadają się do przechowywania. Ziemniaki późne wykopuje się najczęściej we wrześniu oraz w październiku. A sadzeniaki ziemniaków późnych do gruntu trafiają wczesną wiosną. Bulwy zbierane jesienią można z powodzeniem przechowywać, mają grubszą skórkę, która zapewnia ziemniakom ochronę przed chorobami oraz przed stratami wody.

Ciekawe odmiany ziemniaków do uprawy amatorskiej

Sadzeniaki ziemniaków można zakupić i uprawiać we własnym ogrodzie, dzięki temu uzyskuje się zdrowe i smaczne bulwy z ekologicznej uprawy. Roślina jest dość łatwa w uprawie, nie ma dużych wymagań co do gleby, zaleca się nawozić ją regularnie nawozami naturalnymi, dobrze sprawdzi się kompost oraz obornik granulowany. Ziemniaki sadzeniaki wkopuje się do gruntu już na początku wiosny. Wczesne odmiany można zbierać latem. Drobne ziemniaki świetnie sprawdzą się w kuchni, można zrobić z nich sałatki lub dania z ogniska. Polecane odmiany wczesne to np. ‘Lily’ lub ‘Marabel’. Warto wybierać bulwy, które odporne są na najgroźniejsze choroby ziemniaka oraz na szkodniki. Szczególnie polecane są ziemniaki sadzeniaki ‘Bryza’ oraz ‘Vineta’. Amatorzy frytek powinni zakupić bulwy ‘Velox’. Ta odmiana świetnie nadaje się do mrożenia, ale też można przechowywać ją przez zimę. Miłośnicy nowinek kulinarnych mogą sprawdzić smak odmiany ‘Asterix’. Bulwy mają różową skórkę o słabo widocznych oczkach. Te rośliny są bardzo odporne na suszę.

Jak posadzić ziemniaki w ogrodzie?

Uprawa amatorska jest bardzo łatwa. Sadzeniaki ziemniaków wykłada się do dołków w glebie, następnie przykrywa się je grubą warstwą podłoża. Wcześniej można wymieszać glebę z kompostem, zapewni to dostęp do składników pokarmowych dla rozwijających się roślin. Ziemniak po czasie wypuści pędy, na których następnie pojawią się niewielkie kwiaty. Pod ziemią będą tworzyć się bulwy. Po paru miesiącach od posadzenia można zebrać pierwsze plony. Ziemniaki sadzeniaki powinny być jędrne, mieć zdrowe oczka, wtedy można mieć pewność, że plony będą udane.