Wybór odpowiedniej miski dla psa może okazać się dość trudnym zadaniem, zwłaszcza dla tych opiekunów czworonogów, którzy nie mają zbyt dużego doświadczenia. Poniższy poradnik przedstawia najbardziej podstawowe typy psich misek i opisuje ich największe wady i zalety, co z pewnością ułatwi podjęcie decyzji.
1. Miska z tworzywa sztucznego
Najczęściej są one po prostu plastikowe. Zdecydowaną zaletą misek dla psa z tworzywa sztucznego jest to, że są lekkie, łatwe w przenoszeniu i niedrogie. Szeroki wybór wariantów jeśli chodzi o rozmiar, a także kolorystykę sprawiają, że każdy może znaleźć rozwiązanie, które będzie mu odpowiadać. Dodatkową zaletą tego rodzaju misek jest również to, że najczęściej są umieszczane na specjalnych, gumowych podkładkach, które zmniejszają ryzyko ich przesuwania podczas jedzenia. Niestety, miski z tworzywa sztucznego mogą mieć tendencję do rysowania się wewnątrz, co nie tylko pogarsza ich wygląd, ale również utrudnia utrzymanie w czystości i dokładne usunięcie resztek pożywienia czy zabrudzeń.
2. Miska ze stali szlachetnej
Wśród największych zalet misek ze stali szlachetnej można wskazać to, że są niezwykle łatwe do utrzymania w czystości. Wystarczy odrobina detergentu i letniej wody, a wszelkie zabrudzenia są bardzo łatwo usuwane. Szczególnie popularne są miski ze stali szlachetnej na specjalnym podstawku z dwoma miejscami. Dzięki temu pupil ma zarówno jedzenie, jak i wodę w jednym miejscu. Dodatkowo większość podstawków znajduje się na pewnym podwyższeniu, co stanowi zdecydowane ułatwienie dla dużych psów. Wybierając miskę ze stali szlachetnej dla małego psiaka, lepiej zdecydować się na model bez podstawka lub ewentualnie taki, gdzie miski znajdują się przy ziemi.
3. Miska ceramiczna
Miska dla psa wykonana z ceramiki jest równie popularna co poprzednie modele. Łatwa w utrzymaniu czystości i estetyczna, jednocześnie charakteryzuje się znacznie mniejszą odpornością na uszkodzenia. Jeśli zatem psiak jest dość żywiołowy i mógłby niechcący przewrócić miskę na twardym podłożu – lepiej jest wybrać jeden z dwóch wyżej wskazanych rodzajów misek.
Miski specjalne
Powyższe rodzaje misek dla psów należą do standardowych, podstawowych ich rodzajów. Jednak wskazać można również na zupełnie inne miski dla psów, które mają odpowiadać na specjalne potrzeby – czworonoga lub jego opiekuna.
Miski podróżne sprawdzą się doskonale, gdy planujesz wspólny wypad z czworonogiem. Składane nie zajmują wiele miejsca, gdy psiak akurat nie spożywa posiłku, a jednocześnie pozwalają zwierzakowi na jedzenie również w trakcie jazdy środkami transportu publicznego lub prywatnym samochodem. Miski podróżne nie sprawdzą się do użytku domowego: ich największa zaleta, czyli to, że są składane – w domowym zaciszu mogłaby się okazać ogromną wadą. Zwierzak, chcąc zjeść posiłek, prawdopodobnie przypadkowo składałby miskę. W podróży zwierzaka można nadzorować, jednak trudno przytrzymywać mu miskę również w domu. W związku z tym zaleca się zakup misek podróżnych w formie dodatkowego wyposażenia.
Zdarza się, że niektóre czworonogi jedzą bardzo łapczywie, co może powodować duże problemy trawienne. Specjalnie dla takich psiaków powstały miski spowalniające jedzenie. Są one wykonane z miękkiego tworzywa sztucznego, pokryte wypustkami lub rowkami, które zmuszają zwierzaka do “wydobywania” jedzenia. W ten sposób psiak zaczyna jeść mniej łapczywie, co pomaga mu uniknąć kłopotów żołądkowych.
Gdzie kupować miski?
Miska dla psa jest jednym z najbardziej podstawowych elementów wyposażenia, dlatego warto wyposażyć się w nią jeszcze przed pojawieniem się pupila w domu. W takiej sytuacji sklep zoologiczny online wydaje się być doskonałym rozwiązaniem – nie tylko daje możliwość zaoszczędzenia pieniędzy, ale również zapewnia ogromną wygodę. Nie ma konieczności dopasowywania się do godzin pracy punktu stacjonarnego (zamówienie w sklepie internetowym można złożyć nawet w weekend w godzinach nocnych!), a zakupy są dostarczane przez firmę kurierską do domu lub punktu odbioru. To zdecydowana wygoda, a także oszczędność czasu, który można poświęcić na przykład na spacer z pupilem.