Ciekawe informacje

płaskostopie

Jak leczyć płaskostopie?

Stopy są każdego dnia narażane na ogromne obciążenia, utrzymują całe ciało i to właśnie dzięki nim można się poruszać. Niestety mogą być one dotknięte różnymi schorzeniami i wadami. Jedną z nich jest płaskostopie, którego nie można bagatelizować. Jest to częsty problem u dzieci, ale jeśli zostanie wdrożona odpowiednia rehabilitacja, schorzenie to może zostać całkowicie wyleczone.

O płaskostopiu mówi się w przypadku obniżenia lub zaniku sklepienia stopy, przez co cała jej powierzchnia dotyka podłoża. Mogłoby się wydawać, że nie ma w tym niczego nadzwyczajnego, ale brak charakterystycznego wygięcia nie jest czymś naturalnym i może powodować mniejsze lub większe problemy. Pora zastanowić się nad tym, co przyczynia się do rozwoju tego schorzenia, czym się objawia i jak temu przeciwdziałać.

Co jest przyczyną płaskostopia i czym się objawia?

Płaskostopie jest to schorzenie dotykające stóp, a dokładnie jego sklepienia, które występuje pod wieloma postaciami. W przypadku płaskostopia poprzecznego stopa jest płaska, zmienia się jej punkt podparcia. Przy stopie podłużnie płaskiej mówi się o płaskostopiu podłużnym, potocznie platfusie. Przyczyn powstawania płaskostopia jest wiele, może być wadą wrodzoną wynikającą z uwarunkowań genetycznych. Przy wrodzonej wiotkości wiązadeł stopy trzeba liczyć się z wystąpieniem tego typu deformacji. Jeśli dojdzie do uszkodzenia/osłabienia wiązadeł, stawów czy mięśni stopy, również może obniżyć się lub całkowicie zaniknąć jej sklepienie. Do płaskostopia często przyczynia się niewłaściwie dobrane obuwie i chodzenie w butach na wysokim obcasie. Panie uwielbiające szpilki powinny mieć się na baczności, bo płaskostopie nie dotyka wyłącznie dzieci, może wystąpić w każdym wieku. Naturalnym zjawiskiem jest pojawienie się płaskostopia u trzy-/ czterolatków. Nie powinno to wzbudzać niepokoju, bo platfus w tym wieku mija zwykle samoistnie.

Jeśli jednak wiotkość mięśni i wiązadeł wystąpi u pięciolatków i starszych dzieci, powinno się wdrożyć odpowiednie ćwiczenia, aby nie doszło do pogłębienia się deformacji stopy. Przyczyną płaskostopia może być nadwaga, nadmierne obciążenie stóp – dotyczy to, chociażby osób pracujących długotrwale w pozycji stojącej. W przypadku nieleczonego płaskostopia trzeba liczyć się z wystąpieniem wielorakich symptomów. Może nawet pojawić się ból w okolicy podbicia. Częstym problemem są modzele i odciski w okolicy podeszwowej i jej rogowacenie. Kolejnym objawem są zmiany zwyrodnieniowe, które mogą doprowadzić nawet do zdeformowania stóp, przykładem będą haluksy. Przy płaskostopiu charakterystyczne jest nadmierne pocenie stóp, pajączki, uczucie pieczenia, szybka męczliwość stóp, kołyszący się chód, stawianie stóp na zewnątrz, koślawe kolana, palce młotkowate, stany zapalne kostek i grzbietu stopy, nawet ból bioder i kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.

Na czym polega leczenie płaskostopia?

W przypadku problemów ze stopami należy udać się do podologa, który oceni ich wygląd i kondycję, wykona badanie na podoskopie. Jest wiele metod leczenia płaskostopia. Wymienić można różne ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni wewnętrznych stóp, usprawnienie zakresu ruchu stawu skokowego. Istotne jest rozciąganie mięśni łydek, przyjmowanie prawidłowej postawy ciała, unikanie nadmiernego obciążania stóp. Godne polecenia jest rolowanie stopą wałka, robienie przysiadów z nieodrywaniem stóp od podłoża, chodzenie na palcach, wciskanie stóp w podłogę, zdejmowanie skarpetek palcami u stóp, bicie brawa stopami w pozycji leżącej, wspinanie się na palcach w pozycji stojącej, drapanie podłogi palcami u stóp, zwijanie palcami ręcznika, spacerowanie po trawie/piasku/kamieniach gołymi stopami, pisanie/rysowanie stopami, podnoszenie stopami woreczków wypełnionych grochem.

Gimnastyka korekcyjna to oczywiście nie wszystko, możliwości jest zdecydowanie więcej. Płaskostopie leczy się za pomocą kinesiotapingu, masażu leczniczego stóp, fizykoterapii. Stosuje się specjalne obuwie i wkładki do butów dedykowane płaskostopiu. Czasem konieczne jest leczenie operacyjne, aby skorygować wadę stopy, zredukować nieprzyjemne objawy, odciążyć przeciążone struktury. Przy stopie płasko-koślawej wykonuje się zabieg polegający na wszczepieniu implantu, co służy korekcie płaskostopia i wbrew pozorom jest małoinwazyjne.

__________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości Centrum Rehabilitacji i Terapii – OpenMedical