Ciekawe informacje

żylaki

Skleroterapia – rodzaje, zalecenia i przebieg

Zauważyłaś(eś) na swoich nogach nieestetyczne żyły? Statystycznie co piąta osoba dorosła boryka się z tym samym problemem. Skleroterapia to zabieg, który może Ci pomóc. Z tego artykułu dowiesz się jakie są jej rodzaje, zalecenia i procedura usuwania żylaków w specjalistycznym gabinecie.

Flebolog – czyli osoba, która pomoże Ci pozbyć się żylaków

Osobą, która będzie odpowiedzialna za przeprowadzenie zabiegu jest flebolog. Jest to osoba, która na co dzień zajmuje się właśnie takimi problemami jak skleroterapia. Usuwanie żylaków polega na ostrzykiwaniu poszerzonych żył specjalistycznym preparatem. Ten spowoduje ich zwłóknienie i zakrzepnięcie. W efekcie nogi będą wyglądały o kilka lat młodziej, a zmartwienia o niekorzystnym wyglądzie odejdą w niepamięć.

Kiedy nie można przeprowadzić zabiegu skleroterapii?

W trakcie wywiadu jest wykazywane czy pacjent posiada alergię na środek sklerotyzujący. Specjalista zadaje pytania na temat chorób żył głębokich oraz zatorowość płuc. Kolejnymi przeciwwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu są choroby przewlekłe: długotrwałe unieruchomienie, niedokrwienie kończyn dolnych, ciężka infekcja uogólniona. Warto wiedzieć, że zabiegowi nie można się poddać w ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Zabieg krok po kroku – od przekroczenia progu do końca wizyty

Zastanawiasz się, gdzie najlepiej przeprowadzić zabieg? Jeśli patrzysz otwarcie na zabieg, jakim jest skleroterapia Wrocław będzie miastem, do którego możesz udać się do placówki medycyny estetycznej. 

Pierwszą rzeczą, z jaką się zetkniesz po przekroczeniu progu gabinetu jest przejście kwalifikacji. Na początku przeprowadzony zostanie wywiad, po którym flebolog ustali czy istnieje zalecenie bądź przeciwwskazanie do przejścia zabiegu.

Kolejnym krokiem jest właściwa procedura zabiegu skleroterapii. Pacjent lub pacjentka kładzie się na plecach. Specjalista dezynfekuje skórę. Następnie przy wykorzystaniu strzykawki z substancjami obliterującymi (w formie piany lub płynu) przeprowadzany jest zabieg. Ostrzykiwane są wybrane miejsca. Ostatnim krokiem procedury jest założenie opatrunku.

Po wyjściu z gabinetu należy wybrać się na 20-minutowy spacer. Nie można go zdejmować w żadnej sytuacji. Możliwe jest, że pojawi się obrzęk lub zaczerwienienie, które znikną po czasie 1 – 2 tygodni.

Należy unikać wyjść na plażę i w miejsca silnie nasłonecznione przez okres 4 – 6 tygodni. Później konieczne jest wykorzystanie kremów z filtrem.

Aby zwiększyć skuteczność zabiegu, ten można powtarzać w kilku etapach. Najczęściej flebolog zalega powtarzanie co 2 – 3 tygodnie.