Ziemia zarówno pod uprawę, jak i nasadzenia musi zostać odpowiednio przygotowana. Chodzi o jej spulchnienie oraz wyrównanie. Dzięki tej pierwszej czynności zyskuje na przestrzeni, w którą łatwiej wnika woda wraz ze składnikami mineralnymi, a także nawozy. Z kolei wyrównana ziemia doskonale nadaje się do sprawnego i przede wszystkim równomiernego układania trawnika. Czynności, takie jak spulchnianie czy wyrównywanie, ponadto równomierne rozprowadzanie substancji nawożących, można wykonać ręcznie. Jednak dzięki glebogryzarce zadanie to przebiega sprawniej, szybciej i dokładniej. Czy urządzenie tego typu sprawdzi się w ogrodzie o małej powierzchni, czy tylko w tym dużym?
Czym jest glebogryzarka?
Glebogryzarka? Co to? Takie pytanie zadaje sobie wiele początkujących miłośników ogrodnictwa oraz właścicieli domów i otaczających ich zielonych przestrzeni. Glebogryzarka jest urządzeniem pozwalającym na spulchnianie i wyrównywanie ziemi.
Jej zadaniem jest przygotowanie gleby do sadzenia, a nawet nawożenia w sposób równomierny, aby cały teren zielony mógł liczyć na dostępność odpowiedniej ilości substancji odżywczych. To samo urządzenie przydaje się do wyrównywania terenu, na którym ma zagościć np. trawnik.
Do czego służy glebogryzarka?
Co robi glebogryzarka? Przede wszystkim służy ona do mechanicznego wzruszania ubitej ziemi. Podczas tej czynności dochodzi do odchwaszczania i napowietrzania gleby. Sprzęt ten jest niezbędny, by właściwie przygotować ziemię do posadzenia np. ozdobnych gatunków roślin, do zakładania trawnika, a także sezonowych i pielęgnacyjnych prac.
Doposażenie tego sprzętu o dodatkowe akcesoria znacząco poszerza zakres prac możliwych do wykonania. Ta sama glebogryzarka może pomóc w pozbyciu się szkodników, sprawdzi się jako poręczna odśnieżarka, sprzęt do kopania ziemniaków, aerator czy wertykulator – w zależności od dobranych elementów dodatkowych.
Jak działa glebogryzarka?
Urządzenie ma wbudowane obrotowe zęby. Są to specjalne noże zamontowane na wale wykonanym z trwałych stopów metali. Dzięki takiej konstrukcji podczas poruszania się po ogrodzie ziemia jest nakłuwana, dzięki czemu dochodzi do jej napowietrzenia i spulchnienia.
Jaką glebogryzarkę wybrać?
Jaką glebogryzarkę wybrać, aby właściwie zadbać o glebę, zarówno tę na obszarze małego, jak i dużego pod względem powierzchni ogrodu? Przede wszystkim trzeba się zastanowić nad typem urządzenia. Dostępne są bowiem glebogryzarki spalinowe, elektryczne, ręczne i ciągnikowe.
Urządzenie napędzane silnikiem spalinowym wyróżnia się dużą wydajnością podczas pracy. Nadaje się do zastosowania w trudnych terenach, a także wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest skorzystanie ze źródła prądu, przez co wybór elektrycznego modelu nie miałby racji bytu. Typ spalinowy, ze względu na wydajność, trwałość i sprawne radzenie sobie nawet z twardą glebą, nadaje się do zastosowania w dużych ogrodach.
Glebogryzarki elektryczne wymagają stałego podłączenia do źródła energii elektrycznej, ale ich atutem jest ekologiczność oraz cicha i komfortowa dla operatora praca. Jest ona odpowiednim wyborem, jeśli w grę wchodzi spulchnianie ziemi na niewielkiej głębokości.
W najmniejszych ogrodach można postawić na glebogryzarkę ręczną, przy czym trzeba mieć na uwadze, że wymaga ona zastosowania siły fizycznej. Jest zatem najmniej korzystnym rozwiązaniem.
Do bardzo dużych obszarów wybierane są glebogryzarki ciągnikowe, które zostają podłączone do maszyny rolniczej. To zatem sprzęt niepolecany do przydomowych ogrodów czy działek użytkowanych prywatnie.
Warto również zwrócić uwagę na moc glebogryzarki, szerokość pracy maszyny czy też ruchome uchwyty, które ułatwiają operowanie urządzeniem.
Gdzie można wypożyczyć glebogryzarkę?
Spulchnianie i napowietrzanie gleby powinno się wykonywać regularnie, jednak odstępy czasowe pomiędzy tymi czynnościami pozostają na tyle duże, że zakup tego sprzętu na własność niekoniecznie będzie opłacalny.
Zdecydowanie lepiej jest postawić na wynajem glebogryzarki. Dzięki temu można zaoszczędzić, a przy tym wykonać niezbędne prace w glebie, bez konieczności zamartwiania się o to, gdzie przechować urządzenie po zakończeniu jego użytkowania, czy też skąd wziąć pieniądze na pokrycie kosztów eksploatacyjnych.
Urządzenia pochodzące od sprawdzonych producentów oferuje wypożyczalnia glebogryzarek Renta.
Właściwa pielęgnacja ogrodu
Pielęgnacja ogrodu obejmuje wiele czynności, które należy wykonywać regularnie, sezonowo bądź cyklicznie. Wśród tych ostatnich znajduje się przygotowanie gleby do sadzenia, rozprowadzenia nawozu czy jej wyrównania. Glebogryzarka to zatem urządzenie, które warto wynająć, by we właściwy sposób zająć się ziemią.