Marzenia o wzbijaniu się ponad ziemię i oglądaniu świata z lotu ptaka towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów. Jak wiemy z mitologii, próby latania różnie kończyły się dla śmiałków, lecz w obecnych czasach o wiele łatwiej i bezpieczniej jest spełniać swoje podniebne marzenia. Dla osób, które nie mają lęku przestrzeni i szukają pasji, warto rozważyć rozpoczęcie nauki latania na paralotni. Wyjaśniamy, jak rozpocząć kurs paralotniowy i gdzie najlepiej zapisać się na tego typu szkolenie.
Czym jest paralotniarstwo?
Ta stosunkowo młoda forma rekreacji i sportu szybko zyskała spore grono zwolenników, którzy na przestrzeni lat doskonalili sprzęt, czyniąc paralotniarstwo bezpieczną aktywnością, przeznaczoną nie tylko dla śmiałków lubujących się w sportach ekstremalnych. Do wzbicia się ponad ziemię i szybowania używana jest paralotnia, zazwyczaj pozbawiona silnika, a konstrukcją przypominająca spadochron. Miękkopłatem łatwo sterować za pomocą specjalistycznych linek i taśm, choć aby zdobyć tego typu umiejętności, konieczne jest ukończenie kursów paralotniowych.
Zanim rozpoczniesz kurs…
Wiele osób już na początku swojej przygody z paralotniarstwem popełnia kilka błędów. Postaramy się sprawić, abyś Ty ich uniknął!
Po pierwsze, nigdy nie kupuj sprzętu przed rozpoczęciem kursu. Na tego typu wydatki przyjdzie czas, gdy zapoznasz się z lataniem. Kursanci szkół paralotniarstwa z pewnością otrzymają cenne rady, jaki sprzęt wybrać, aby latanie paralotnią było bezpieczne i nie kosztowało fortunę.
Po drugie, dokładnie sprawdź opinie o szkołach paralotniowych – upewnij się, że kurs da Ci stosowne uprawnienia, dowiedz się, gdzie i kiedy będzie odbywać się szkolenie. Aby zdobyć potrzebną wiedzę i umiejętności, potrzebny jest czas, dlatego najlepiej zapisać się na kurs w czasie urlopu.
Jak wygląda szkolenie paralotniowe?
Aby latanie na paralotni było bezpieczne, kursant nie tylko musi zdobyć techniczne umiejętności sterowania miękkopłatem, ale również poznać latanie od strony teoretycznej. Ta część szkolenia paralotniowego składa się z nauki podstaw aerodynamiki, meteorologii, budowy paralotni czy przepisów lotniczych. Osoba po zakończonym kursie musi potrafić zachować się w sytuacjach niebezpiecznych i potrafić je przewidzieć, a także im zaradzić. W pierwszym etapie szkolenia kursanci wykonują również samodzielne loty, oczywiście będąc cały czas w łączności radiowej z instruktorem. W przypadku szkoły paralotniowej Albatros jest to 20 lotów ze zbocza góry Żar – o wysokości nie większej niż 150 metrów.
Aby samodzielne i bezpiecznie latać na paralotni, warto od razu zapisać się na drugi etap szkolenia. Kurs doszkalający pozwala rozwinąć wiedzę teoretyczną, a także zdobyć więcej umiejętności praktycznych z większych wysokości.
Jakie są niezbędne uprawnienia?
Drugi etap kursu paralotniarskiego oraz uzyskanie łącznego nalotu 3 godzin daje możliwość przystąpienia do egzaminu. Świadectwo Kwalifikacji Pilota Paralotni PP to najważniejsze uprawnienia, które musi zdobyć osoba chcąca samodzielnie latać na miękkopłacie. Co ważne, uprawnienia te nie dają prawa do wykonywania lotów w tandemie. Aby móc organizować tego typu rozrywkę, należy mieć na swoim koncie minimum 60 godzin nalotu oraz zdać egzamin pilota tandemu.
Podsumowując, dzięki rozwojowi sprzętu i popularyzacji paralotniarstwa ta podniebna aktywność stała się dużo bardziej bezpieczna, a przez to również dostępna dla większej ilości osób. Nie oznacza to jednak, że latanie na paralotni to sport dla każdego… Aby przekonać się, czy nadajesz się do tego rodzaju aktywności, posiadasz czas i wystarczająco dużo motywacji, warto najpierw zapoznać się z tym, jak wygląda nauka latania na paralotni i gdzie najlepiej zdobyć potrzebne umiejętności do bezpiecznego szybowania ponad ziemią.