Ciekawe informacje

ekspert finansowy

Sprzedaż mieszkania z kredytem – czy to możliwe?

W dzisiejszych czasach dla wielu Polaków zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest praktycznie jedyną szansą na zakupienie wymarzonego domu lub mieszkania. W wielu przypadkach może zdarzyć się jednak sytuacja, w której to kredytobiorca musi sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, czy takie rozwiązanie jest możliwe i na co należy zwrócić uwagę.

Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem?

Na samym początku należy wyraźnie zaznaczyć, że kupno nowego mieszkania na kredyt hipoteczny nie powoduje, że nie można go sprzedać przed upływem okresu kredytowania. Warto wspomnieć także o tym, że na tego typu operacje zgodę musi udzielić bank kredytujący obecnego właściciela danego mieszkania.

Kiedy opłaca się sprzedać mieszkanie z kredytem?

Sprzedaż mieszkania z kredytem jest doskonałym wyborem przede wszystkim w sytuacji, gdy zmieni się sytuacja w rodzinie. Gdy pojawi się nowe dziecko bardzo wiele osób decyduje się na sprzedaż mniejszego mieszkania i zakupienie mieszkania o większej powierzchni. Sprzedaż mieszkania z kredytem jest doskonałym wyborem także dla osób, które przeprowadzają się do innego miasta albo kraju. Mieszkanie na kredyt opłaca się sprzedać również wtedy, gdy jego wartość jest o wiele większa niż cena jego zakupu.

W jaki sposób można sprzedać mieszkanie z kredytem?

Osoby, które chcą sprzedać mieszkanie z kredytem w pierwszej kolejności muszą odwiedzić bank z którym wcześniej podpisali umowę kredytową i uzyskać specjalne zaświadczenie na temat aktualnego zadłużenia. Po wizycie w banku będzie można wystawić mieszkanie na sprzedaż samodzielnie albo z pomocą profesjonalnej agencji nieruchomości. Pamiętać należy oczywiście o tym, że w ogłoszeniu musi znajdować się informacja, że dane mieszkanie obciążone jest hipoteką. Sprzedaż mieszkania wiąże się także z koniecznością pozyskania stosownych dokumentów. Jeżeli chodzi o zaświadczenie o stanie zadłużenie, to musi znajdować się w nim nie tylko wysokość kwoty kredytu hipotecznego pozostałego do spłaty i dane kredytobiorcy, ale również numer konta technicznego na które należy wpłacić pieniądze i termin spłaty kredytu. Niezbędna jest także zgoda banku na jednorazową spłatę wierzytelności. Bank zobowiązany jest również do sporządzenia stosownego oświadczenia, że wyraża zgodę na wykreślenie hipoteki ustawionej na nieruchomości mieszkalnej zaraz po uregulowaniu długu.

Jak wygląda sprzedaż z mieszkania z kredytem?

Po znalezieniu kupca na mieszkanie z kredytem niezbędne jest oczywiście spisanie umowy przedwstępnej sprzedaży wybranej nieruchomości. Ze względów bezpieczeństwa warto zawrzeć umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego. Kolejny krok polega na pozyskaniu promesy z banku. Mowa tutaj oczywiście o obietnicy wykreślenia hipoteki. Kolejny krok polega na spisaniu umowy notarialnej na sprzedaż wybranej nieruchomości. To właśnie w tej umowie należy zawrzeć wszystkie warunki dotyczące spłaty kredytu. Ostatnim zadaniem, po spłacie kredytu, jest pozyskanie z banku zgody na zwolnienie zabezpieczenia. Dokument ten należy oczywiście wręczyć kupującemu nieruchomość, który w sądzie dopełni formalności wykreślenia hipoteki.

Na co należy zwrócić uwagę?

Sprzedaż mieszkania z kredytem wbrew pozorom jest bardzo prostą i bezpieczną transakcją. W Polsce z tego typu transakcji korzysta coraz więcej osób, dlatego też nie należy jej się obawiać. Osoby, które nie chcą zajmować się formalnościami, mogą oczywiście skorzystać z fachowego doradztwa odpowiednich specjalistów. Sprzedaż mieszkania na kredyt może wbrew pozorom okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem z ekonomicznego punktu widzenia. Tak naprawdę cała procedura sprzedaży nie różni się niczym od standardowej transakcji. Większość zadań wykona za nas sprawdzony notariusz, ekspert finansowy i biuro nieruchomości z którym współpracujemy. Zakup nieruchomości obciążonej kredytem może okazać się ciekawym rozwiązaniem nie tylko dla sprzedawcy, ale również dla osób, które chcą kupić nowe mieszkanie.