Ciekawe informacje

dom z prefabrykatów

Produkcja domu z prefabrykatów – jak to działa?

Budowa domu jest długotrwałym i kosztownym procesem, składającym się z wielu etapów. Nierzadko mija parę lat, aż w końcu uda się wykończyć budynek i w nim zamieszkać. Jeśli komuś zależy na czasie, chce cieszyć się własnymi czterema kątami jak najszybciej, zamiast budownictwa tradycyjnego warto wybrać modułowe. Domy z prefabrykatów betonowych powstają z gotowych elementów, które są produkowane w fabryce i przywożone na plac budowy. To innowacyjne rozwiązanie ma wiele zalet, które warto poznać, szczególnie jeśli planuje się budowę wymarzonego domu, dopasowanego do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

Nowoczesne dom z gotowych elementów – co warto wiedzieć?

Budownictwo modułowe cieszy się rosnącą popularnością, opiera się na prefabrykacji. Oznacza to, że budynki są wznoszone z gotowych już elementów, czyli tak zwanych prefabrykatów. Powstają one zgodnie z konkretnymi wytycznymi, z dbałością o najmniejszy szczegół. Prefabrykaty tworzone są w zakładzie produkcyjnym, następnie przywozi się je na plac budowy, po czym składa dom na działce budowlanej. Można to porównać do układania klocków czy puzzli, każdy element ma otwory, które trzeba dopasować do innych elementów, aby stworzyć stabilną całość. Dom z prefabrykatów do złudzenia przypomina budynek powstały w tradycyjny sposób, czyli murowany. Na początku powstają ściany, następnie pomieszczenia, aż zostanie ukończony cały obiekt. Na koniec budynek wykańcza się zgodnie z wytycznymi inwestora, łącznie z podłączeniem mediów. Obiekt może być gotowy do użycia już po bezpośrednim połączeniu ze sobą poszczególnych elementów i rozprowadzeniu potrzebnej instalacji – wodnej, elektrycznej, kanalizacyjnej itd. Domy modułowe można wybudować do stanu deweloperskiego lub wraz z wykończeniem.

W każdym projekcie znajdują się już wszystkie niezbędne instalacje, łącznie z ogrzewaniem. Jeśli ktoś chce mieć gotowy do zamieszkania dom, to wystarczy wybrać opcję wykończenia go pod klucz. W gotowych projektach ściany działowe są wykonane z płyt gipsowo-kartonowych, stolarka okienna z PCV, stropodach wzbogaca się o dodatkową warstwę izolacyjną w postaci papy termozgrzewalnej. Możliwości jest naprawdę wiele, wszystkie kwestie związane z pracami wykończeniowymi inwestor ustala z wykonawcą usługi. Obecnie budownictwo modułowe wykorzystywane jest nie tylko w przypadku domów, ale też obiektów produkcyjnych, hal, pawilonów handlowych, hoteli, szpitali, biur, szkół itd.

Jakie zalety mają domy z prefabrykatów betonowych?

W przypadku budownictwa modułowego można mówić o niezwykłej trwałości, szybkości i bezpieczeństwie. Prefabrykaty betonowe cechują się ogromną wytrzymałością, producenci udzielają nawet kilkudziesięcioletniej gwarancji na swoje produkty. Jako że prefabrykaty są odporne na bardzo duże obciążenia, idealnie nadają się do wznoszenia domów modułowych, nawet o wielu kondygnacjach. Co więcej, można zaaranżować nawet dach domu prefabrykowanego – wykorzystać jego powierzchnię do celów rekreacyjnych czy nawet założyć ogród. Elementy powstałe z prefabrykatów betonowych wyróżnia ognioodporność, co przekłada się na zwiększone bezpieczeństwo dla domowników. Na korzyść tego rozwiązania przemawia również łatwy i szybki montaż/demontaż budynku. Na dom modułowy składa się wbrew pozorom niewiele elementów, które powstają w fabryce i to w relatywnie krótkim czasie. Realizacja domu prefabrykowanego ogranicza się najczęściej do zaledwie kilku tygodni – oczywiście w przypadku bardziej rozbudowanych obiektów czas ten ulega wydłużeniu, ale nadal można liczyć na ogromną oszczędność czasu.

Budownictwo modułowe pozwala na wielokrotny montaż i demontaż wzniesionego już budynku. Można z łatwością przenieść obiekt w zupełnie inne miejsce – zabrać dom ze sobą w przypadku przeprowadzki. Nie ma też problemu z rozbudowaniem istniejącego już budynku, wystarczy dołożyć kolejne elementy, łatwo i szybko zwiększając powierzchnię użytkową swojego domowego zacisza. Domy z prefabrykatów są wobec tego mobilne, co dla wielu inwestorów jest niezwykle istotne. Kolejną zaletą będzie niski koszt budowy. Można też mówić o ekologii, bo produkcja prefabrykatów betonowych nie jest niczym skomplikowanym, nie powstają żadne szkodliwe substancje pochodne ani nie stosuje się materiałów mogących zagrażać środowisku naturalnemu. Ewentualne błędy zostają wyeliminowane, a prace wykończeniowe ograniczone do minimum. Domy prefabrykowane są dźwiękoszczelne, niepalne, odporne na wilgoć, panuje w nich doskonały mikroklimat, odznaczają się wysoką termoizolacyjnością, nie trzeba przejmować się ograniczeniami konstrukcyjnymi.